Wygrała grupa Moon Base Kernel. Za tą nazwą kryje się trójka ósmoklasistów z ursynowskiej Szkoły Podstawowej nr 310 w Warszawie – Blanka, Mikołaj i Kajetan. Pierwsze miejsce w międzynarodowym, tak prestiżowym, konkursie to nie lada wyczyn (kolejne dwie pozycje na podium zajęły drużyny z Czech). Polacy pokonali bowiem w drodze do finału aż 323 zespoły z ponad 30 krajów.
CZYTAJ TAKŻE: Hodowla ryb na księżycu. Dwa gatunki pomogą w kolonizacji
Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować bazę na Księżycu, ale poza wizualizacją obiektu musieli uwzględnić wiele dodatkowych czynników, takich jak zaopatrzenie astronautów w żywność, wodę, tlen i energię. Zwycięska propozycja zakłada budowę bazy dla pięciu osób, przy czym jej konstrukcja nie wymaga prac ziemnych. Całość składa się z łączonych modułów, które można w prosty sposób rozbudowywać i modyfikować. Geometryczne kształty obiektów zapewniają stabilność.
Baza ma być pokryta regolitem (metrowa warstwa luźnej zwietrzałej skały ma chronić przed promieniowaniem i zmianą temperatur). W księżycowym kampie utrzymywana byłaby sztuczna grawitacja.
Zespół Kernel zaplanował, że baza powstałaby przy zboczach krateru w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Pierwsze prace budowlane wykonałyby roboty i bezzałogowe maszyny na bazie materiałów dostarczonych z Ziemi, a także dostępnych na miejscu i drukowanych przez drukarki 3D.