CES2020. Lewitująca deska nie potrzebuje fal ani wiatru

Autonomiczne auta, drony z paczkami, roboty-akrobaci i wszechobecna sztuczna inteligencja – te trendy nadadzą ton rozwojowi nowych technologii w 2020 r.

Publikacja: 06.01.2020 16:28

Elektryczna deska surfingowa Waydoo Flyer ma być jednym z hitów tegorocznych targów CES

Elektryczna deska surfingowa Waydoo Flyer ma być jednym z hitów tegorocznych targów CES

Foto: mat. pras.

Przez najbliższe dni Las Vegas, wybudowane na środku pustyni miasto w stanie Nevada, określane mianem stolicy hazardu lub miasta grzechu, będzie centrum świata innowacji i nowych technologii. 7 stycznia oficjalnie ruszają tu bowiem największe i najbardziej prestiżowe targi branży – CES 2020. To one wyznaczają trendy na najbliższe lata i wskazują nowatorskie rozwiązania, którymi nie tylko fani elektroniki czy motoryzacji będą żyć przez najbliższy rok.

Więcej humanoidów

Jakie technologie i trendy będą rządzić w 2020 r.? Zdaniem Marcina Dąbrowskiego z ITmagination najbliższa przyszłość zapowiada się wręcz futurystycznie. Autonomiczne samochody, roboty zdolne do akrobatycznych skoków czy komputery kwantowe to tylko niektóre innowacje, o jakich w nowym roku będzie głośno. Królować ma sztuczna inteligencja (AI). Jak zaznacza Dąbrowski, AI już nie gra tylko w szachy, ale wspiera lekarzy, producentów czy sprzedawców w e-sklepach. Swoje możliwości w tym zakresie na CES zaprezentuje Samsung – przedstawi własną technologię AI o nazwie Neon.

""

Inteligentne zabawki-roboty firmy Roybi.Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

– Możliwości i zastosowania AI rosną z roku na rok. Sztuczna inteligencja może przewidywać ruch w sklepie, pomagać w optymalizacji zatrudnienia, wspomagać efektywne rozmieszczanie towarów na półkach. Systemy bazujące na AI mają możliwość analizowania milionów aktywności użytkowników jednocześnie, w czasie rzeczywistym, co jest idealnym wsparciem dla banków i firm usługowych, których konkurencyjność zależy od umiejętności podania klientowi dopasowanej indywidualnie oferty – tłumaczy ekspert ITmagination.

CZYTAJ TAKŻE: Narcophone Escobara wyrzucony z Las Vegas

Ton przyszłości nadawać będą też 5G, czyli sieć nowej generacji, a także internet rzeczy (IoT). – Za IoT podąża Edge computing i Edge AI, które odpowiadają za przetwarzanie ogromnych ilości danych na urządzeniach końcowych i w chmurze w każdej branży. Sukces wielu technologii zależy od tego, czy dane zostaną odpowiednio szybko przetworzone, dostarczając znaczących, wartościowych informacji. Od tych procesów zależy, czy w najbliższej przyszłości ujrzymy inteligentne miasta i transport – zauważa.

Właśnie „inteligentne” pojazdy mają być jedną z tych technologii, które będą w br. zyskiwać na znaczeniu.

""

Auto elektryczne firmy Byton. Targi CES coraz bardziej przypominają imprezę motoryzacyjną. Nie może tu zabraknąć gigantów tej branży.Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

– Możliwości aut bez kierowców i dronów są coraz większe. Już w 2019 r. Tesla wdrożyła ulepszenie do wszystkich swoich aut – za pomocą aplikacji mobilnej kierowca może przyzwać auto do siebie. Ten rok będzie należał do maszyn autonomicznych – ich flota, w tym dronów dostarczających paczki np. Amazona, będzie rosła – wskazuje Dąbrowski.

CZYTAJ TAKŻE: Samsung i LG walczą na lodówki. Chłodzenie to dla nich za mało

Roboty, jakie znamy z wielu filmów science fiction, w 2020 r. nie opanują jeszcze świata, ale możliwości maszyn będą rosły. Już w 2019 r. furorę w świecie innowacji zrobiły robopsy i humanoidy od Boston Dynamics, które radzą sobie z zadaniami w naturalnych warunkach. – W sprzedaży dostępne są roboty Spot przypominające psy do zastosowań przemysłowych, np. do monitorowania placu budowy czy prostych manipulacji przy instalacjach gazowych. Ich autor pochwalił się także kolejnym osiągnięciem – humanoidalnym robotem Atlas, który może wykonywać wymyślne akrobacje, przewroty w przód, imponujące wyskoki – wylicza ekspert ITmagination.

Muzykę da się poczuć

Na targach CES tradycyjnie nie zabraknie wielu nowatorskich rozwiązań i często dość zadziwiających produktów. Przykładem może być Waydoo Flyer, wyceniona na 6,5 tys. dol. „latająca” deska surfingowa. To bardziej pływający dron (płetwa tego urządzenia zanurzona jest w wodzie, zaś sama deska unosi siebie i balansującego na niej surfera kilka stóp nad taflą). Sprzęt, sterowany za pomocą pilota Bluetooth, umożliwia użytkownikowi przemieszczanie się po falach z prędkością 45 km/h.

Inne rozwiązanie, które od miesięcy zyskuje na zainteresowaniu, a teraz ma szansę stać się popularne, to minidrony do robienia zdjęć i filmów selfie. Na targach najnowszy produkt tego typu pokaże Air Selfie. Podążający za użytkownikiem „latający obiektyw” Air Pix waży ledwie 52 g, a wyposażony jest we wbudowaną kartę 8 GB microSD, 12-megapixelowy aparat filmujący w jakości full HD 1080 p oraz system autonomicznego sterowania.

CZYTAJ TAKŻE: CES2020: Motoryzacyjny debiut… Sony i mercedes z „Avatara”

Wśród nietypowych gadżetów, jakie pojawią się w Las Vegas, warto też wskazać cyfrową kuwetę. Każdy właściciel kota wie, jakie problemy są z tyciem zwierzaka, zaprowadzeniem go do weterynarza czy pobraniem np. moczu do analizy. Odpowiedzią na te kłopoty ma być Caremitou, czyli łączący się z aplikacją na naszym smartfonie minidomek dla kota, w którym pupil załatwia swoje potrzeby, ale jednocześnie jest w nim automatycznie ważony, analizowana jest liczba jego odwiedzin w „toalecie”, a nawet pobierane próbki z kuwety do badań.

""

Inteligentne lustro Poseidon firmy CareOS.Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Inną ciekawostką może być zdobywca nagrody CES Innovation Award 2020, czyli „ubieralny” subwoofer. Ten głośnik pozwala dosłownie poczuć dźwięki. Zakładana na bark opaska transmituje basy do naszej klatki piersiowej, dając niespotykane dotąd doświadczenie w grach czy przy słuchaniu muzyki.

CZYTAJ TAKŻE: Rewolucja na wodzie. Elektryczny spodek zastąpi deskę surfingową

Wśród potencjalnych innowacyjnych hitów targów można wymienić również elektryczne wrotki firmy Ninebot, smartfon ze składanym wyświetlaczem Motorola Razr czy telewizor LG ze zwijanym ekranem oraz nowy sposób chłodzenia komputerów od Intela (wykorzystuje komory parowe i arkusze grafitowe).

Przez najbliższe dni Las Vegas, wybudowane na środku pustyni miasto w stanie Nevada, określane mianem stolicy hazardu lub miasta grzechu, będzie centrum świata innowacji i nowych technologii. 7 stycznia oficjalnie ruszają tu bowiem największe i najbardziej prestiżowe targi branży – CES 2020. To one wyznaczają trendy na najbliższe lata i wskazują nowatorskie rozwiązania, którymi nie tylko fani elektroniki czy motoryzacji będą żyć przez najbliższy rok.

Więcej humanoidów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Mocarstwa testują działa elektromagnetyczne. Spektakularna porażka Chin
Technologie
Naukowcy odkryli, jak usuwać „wieczne chemikalia”. Zaskakujące rozwiązanie z USA
Technologie
Polski start-up rozpycha się w kosmosie. Wysyłają sztuczną inteligencję z ważną misją
Technologie
Napęd WARP ze Star Treka to nie science fiction. Otwarcie wrót do podboju kosmosu
Technologie
Sztuczna inteligencja uczy się mówić od małych dzieci. Ten eksperyment zaskakuje