Aktualizacja: 10.11.2024 16:04 Publikacja: 09.06.2020 21:36
Foto: Bloomberg
Rynek badań biotechnologicznych siedem lat temu miał wartość 270 mld dol., w tym roku przekroczy 600 mld dol., a za pięć lat urośnie do niemal 730 mld dol. – szacuje Grand View Research. Polska w tym torcie jest na razie niemal niewidoczna. Zdaniem analityków to może się zmienić. Firm biotechnologicznych nad Wisłą przybywa, poprawia się też dostęp do kapitału, choć komercjalizacja rozwiązań nadal szwankuje.
– Nawet jeśli Polacy odniosą sukces, to często potem pomysł jest sprzedawany za granicę i tam komercjalizowany. Dlatego Polska biotechnologią nie stoi – mówi Tomasz Poniński, partner zarządzający w Montis Capital. Fundusze VC na biotechnologię wydają coraz więcej. W zeszłym roku zainwestowały w nią niemal 19 mld USD, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w 2016 r.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.
Pierwszy na świecie satelita z drewna został we wtorek wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Japońscy naukowcy chcą zbadać, na ile taki materiał można wykorzystać w eksploracji Księżyca i Marsa, np. do budowy baz.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Naukowcy stworzyli rozwiązania oparte na chipie umieszczanym pod siatkówką oka i stymulacji kory wzrokowej mózgu. Postęp medyczny w tej dziedzinie jest imponujący.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Chiny stają się globalnym centrum prac nad technologią latających samochodów. Futurystyczne pojazdy łączące poruszanie się pod drogach z możliwością lotu, wkrótce mogą tam być codziennością. Powstają fabryki i infrastruktura.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
AI może stać się kluczem do spersonalizowanego nauczania na masową skalę i wyrównania szans edukacyjnych na świecie.
Proponowane działania wprowadzają nowatorskie rozwiązania, mające zapewnić kontrolę nad rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji. Jednak brakuje w nich konkretnych mechanizmów, które zachęcałyby przedsiębiorców do inwestycji w tę dziedzinę.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Zaczęło się przydzielanie ostatnich pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonych na budowę sieci szybkiego internetu w Polsce. Kto je otrzyma, a kto nie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas