Powstaje bioniczne oko. Widzi lepiej niż naturalne

Naukowcy opracowali projekt sztucznego oka, które nie tylko da użytkownikowi możliwość widzenia, gdy ten stracił tę zdolność, ale też poprawi ludzkie osiągi, pozwalając widzieć w ciemnościach.

Publikacja: 24.05.2020 01:38

Powstaje bioniczne oko. Widzi lepiej niż naturalne

Foto: Adobe Stock

Projekt bionicznego oka opisał magazyn „Nature”. Za wynalazkiem stoją badacze z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hongkongu. Zhiyong Fan, jeden z naukowców pracujących nad okiem, przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu w przyszłości ludzie będą w stanie zyskać świetną protezę wzroku.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna nadzieja dla niewidomych: implant pozwoli im odzyskać wzrok

Projekt z zakresu tzw. robotyki humanoidalnej to w praktyce trójwymiarowa sztuczna siatkówka z bardzo gęstym zestawem niezwykle wrażliwych na światło nanodrutów. Zakrzywiona membrana została wyposażona w mikroczujniki wykonane z nowatorskiego materiału – perowskitów (światłoczuła struktura stosowana w ogniwach słonecznych). Przewody naśladujące korę wzrokową mózgu przekazują informacje wizualne zebrane przez czujniki.

Naukowcy twierdzą, iż bioniczne oko nie tylko da możliwość widzenia w nocy, ale także skróci czas reakcji na zmianę oświetlenia i umożliwi dostosowanie się do zmieniających się warunków otoczenia w zaledwie ułamku sekundy. Co więcej, bioniczne oko pozwoli dostrzegać mniejsze obiekty niż to naturalne ze zdecydowanie dalszej odległości. Wszystko za sprawą wysoce zaawansowanej technologii. Świadczyć o tym może fakt, że każdy centymetr kwadratowy sztucznej siatkówki jest w stanie pomieścić ok. 460 mln nanoczujników.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon pomoże niedowidzącym

Eksperci cytowani przez magazyn „Scientific American” spodziewają się, że na praktyczne zastosowania bionicznych siatkówek trzeba poczekać do dziesięciu lat.

Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Technologie
Niezwykłe drony bojowe, które potrafią pływać, nurkować i latać. Zagrożenie dla USA
Technologie
To miał być cud medycyny. Badanie wykazało, że bardzo popularny lek może szkodzić
Technologie
Po które boty AI sięgamy najczęściej? „Król” jest jeden, ale trwa walka o podium
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Technologie
Nowe organiczne ogniwa słoneczne odpowiedzią na kosmiczne zagrożenie
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej