Według inżynierów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) skutecznym filtrem do uzdatniania wody mogą być poprzeczne przekroje gałęzi drzew takich jak sosna lub miłorząb. Kluczowa jest tkanka drzewna, w której występują cieniutkie kanaliki używane przez drzewo do transportowania wody, połączone za pomocą membran, pełniących rolę naturalnych sitek i filtrów.
Przekroje gałęzi dzięki temu nadają się do oczyszczania wody, a zbudowane z nich filtry są tanie, nadają się do długiego przechowywania i długo zachowują swoje właściwości.
Naukowcy odkryli, że taki prosty filtr jest skuteczny nie tylko na duże zanieczyszczenia mechaniczne, ale jest w stanie usunąć z wody niektóre bakterie oraz wirusy. Jest też bardzo wydajny, ponieważ oczyszcza około 1 litra wody na godzinę – pisze portal Technology.
CZYTAJ TAKŻE: Indie wyślą w kosmos robota-kobietę
Opracowane przez inżynierów z MIT filtry wprowadzono w Indiach, gdzie odnotowano najwyższy na świecie wskaźnik śmiertelności z powodu chorób przenoszonych przez wodę. Tu bezpieczna woda pitna jest niedostępna dla ponad 160 mln ludzi.