Reklama
Rozwiń

Energia z ludzkiego potu. To przełom w tworzeniu gadżetów

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli urządzenie, które potrafi zamienić pot w źródło energii dla małych urządzeń elektronicznych i czujników medycznych.

Publikacja: 16.07.2021 19:58

Energia z ludzkiego potu. To przełom w tworzeniu gadżetów

Foto: Uniwersytet Kalifornijski w San Diego

Urządzenie wygląda jak cienki, elastyczny i podłużny plaster, który można nosić na czubkach palców, a który pozwala na generowanie mocy z lekkich naciśnięć na opuszki, np. podczas pisania na klawiaturze. Urządzenie generuje energię nawet wtedy, gdy użytkownik śpi lub siedzi nieruchomo.

Twórcy urządzenia twierdzą, że to pierwsze urządzenie na świecie, które może być początkiem rewolucji w podejściu do projektowania urządzeń typu werables. Współautor badań Lu Yin z San Diego Jacobs School of Engineering, przekonuje, że w przeciwieństwie do innych tego typu wynalazków zasilanych ruchem, jego urządzenie nie wymaga żadnych ćwiczeń, żadnego fizycznego wkładu ze strony użytkownika. Urządzenie jest dzięki temu bardziej praktyczne, wygodne i dostępne dla zwykłych ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Produkcja takiej energii sposobem na… trzęsienia ziemi

Urządzenie generuje energię nawet z lekkich z nacisków na opuszki palców. Energia jest więc wytwarzana podczas pisania na klawiaturze, pisania SMS-ów, gry na pianinie albo w czasie stukania palcami o stół i każdej innej codziennej czynności. Urządzenie zostało zaprojektowane tak by nie było uciążliwe i kłopotliwe i by w minimalny sposób zwracało na siebie uwagę.

Urządzenie większość energii czerpie z potu produkowanego przez opuszki palców, a opuszki wytwarzają pot 24 godziny na dobę. Koniuszki palców są jednym z najmocniej pocących się miejsc na ciele człowieka. Każdy opuszek jest wypełniony ponad tysiącem gruczołów potowych i może produkować od 100 do 1000 razy więcej potu, niż większość innych miejsc na całym ciele, mimo iż może wydawać się, że się nie pocą w ogóle. Opuszki są dobrze wentylowane i pot ulatnia się z nich dość szybko. Urządzenie powstało by zbierać pot zanim się ulotni i pomoże wygenerować znaczną ilość energii.

CZYTAJ TAKŻE: To będzie przełomowa technologia? Energia czerpana z… cienia

Urządzenie ma postać cienkiego, elastycznego paska, który można owinąć wokół opuszka palca. Umieszczone wewnątrz elektrody z pianki węglowej pochłaniają pot i przekształcają go w energię elektryczną. Elektrody są wyposażone w specjalne enzymy, które uruchamiają reakcje chemiczne, wytwarzające energię z potu. Pod elektrodami znajduje się chip wykonany z materiału piezoelektrycznego, który po naciśnięciu generuje dodatkową energię elektryczną. Gdy użytkownik poci się lub naciska na pasek, energia elektryczna jest magazynowana w małym kondensatorze i w razie potrzeby przekazywana do innych urządzeń.

Przez 10 godzin urządzenie zgromadziło 400 milidżuli energii, co wystarcza, aby zapewnić 24-godzinną moc dla elektronicznego zegarka na rękę, ale nie smartwatcha.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku