Nowa generacja sieci komórkowych to nowe pasma częstotliwości i szersze pasma widmowe na kanał częstotliwości. O ile już 4G dawało duże możliwości dla masowej łączności wielu urządzeń jednocześnie, to zdaniem wielu ekspertów dopiero 5G pozwoli temu trendowi na pełne rozwiniecie skrzydeł i w efekcie masową ekspansję.
Zdaniem ekspertów sieć nowej generacji powinna też umożliwiać pracę z większą liczbą urządzeń, dawać wyższą wydajność, szybkość transferu danych, zmniejszyć zużycie energii przez urządzenia nadawczo-odbiorcze, opóźnienia i koszt utrzymania.
CZYTAJ TAKŻE: Internet rzeczy wyprowadzony w pole
W Polsce także opracowywane są rozwiązania będące odpowiedzią na ten trend, Orange Polska testuje technologię LTE-M i urządzenia CAT-M1, co pozwala budować internet rzeczy w oparciu o sieć 4G. – W 26 miastach mamy 150 stacji bazowych obsługujących tę technologię. W naszym laboratorium współpracowaliśmy z 38 partnerami, którzy wspólnie z naszymi ekspertami weryfikowali działanie swoich prototypów. Bardziej zaawansowane testy i pilotaże przeprowadziło z nami 15 firm i samorządów, wśród których były Innogy Stoen Operator oraz miasto Mysłowice – wyjaśnia Orange Polska.
Według firmy praca ma na celu „oswajanie” technologii i poszukiwanie możliwych zastosowań biznesowych. Uruchamianie technologii na kolejnych stacjach będzie następować wraz z nawiązywaniem współpracy z kolejnymi firmami.