Amerykanie budują gigantyczny okręt bez marynarzy

Rządowa agencja DARPA wspierająca innowacyjne projekty, rozpoczęła prace nad dużym bezzałogowcem nawodnym oznaczonym jako NOMARS. Jednostka ma stać się częścią wyposażenia amerykańskiej floty.

Publikacja: 08.06.2020 00:48

Obecna duma amerykańskiej marynarki lotniskowiec Ronald Reagan

Obecna duma amerykańskiej marynarki lotniskowiec Ronald Reagan

Foto: Bloomberg

Nowy projekt to Sea Train, czyli Morski Pociąg, duży, autonomiczny statek do przewożenia towarów na duże odległości drogą morską.

CZYTAJ TAKŻE: US Navy zamontuje broń laserową na… okrętach podwodnych

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA, amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej działająca w strukturach Departamentu Obrony, projekt NOMARS (no mariners – bez marynarzy) ma realizować we współpracy z marynarką wojenną, ale z zachowaniem niezależności obu podmiotów. Agencja ma otrzymywać od US Navy informacje o wymaganiach, rozmiarach i ograniczeniach stawianych bezzałogowcom a DARPA oddawać będzie do dyspozycji marynarki wojennej wyniki swoich badań.

""

DARPA

cyfrowa.rp.pl

To nie pierwszy tak innowacyjny projekt DARPA. Od końca 2016 roku agencja prowadzi próby z bezzałogowcem SeaHunter, nawodnego drona, którego zadaniem będzie zwalczanie okrętów podwodnych.

CZYTAJ TAKŻE: Po co działka? Amerykanie instalują na okrętach lasery

Amerykańska marynarka wojenna chce przetestować przydatność jednostek USV (unmanned surface vehicle – bezzałogowych statków) do prowadzenia niebezpiecznych misji na oceanie bez narażania ludzi. Na razie w użytku są mniejsze jednostki, które służą głownie do zwiadu i osłaniania dużych jednostek, a także z logistyką oraz operacjami ofensywnymi, to jednak ich rozmiar sprawia, że nie radzą sobie podczas sztormów – informuje portal Popular Mechanics.

W ramach projektu mają powstać jednostki autonomiczne, które będą przemierzać oceany połączone ze sobą, jak pociągi składające się z kilku wagonów i pływają w skoordynowanych formacjach. Dzięki temu pierwszy okręt napotyka największy opór fal, a te za nim znacznie mniejszy, co oszczędza paliwo i rozszerza zasięg.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa broń laserowa USA. Zniszczy samolot w trakcie lotu

Wiele mniejszych bezzałogowych statków wspólnie tworzy jeden duży wirtualny statek zdolny do samodzielnego pokonywania tysięcy mil bez konieczności tankowania. Najpierw powstanie model w małej skali, który pokaże, czy ten pomysł ma praktyczny sens. Prawdopodobnie na pierwszy gotowy do użytku okręt trzeba będzie jednak poczekać do 10 lat.

Nowy projekt to Sea Train, czyli Morski Pociąg, duży, autonomiczny statek do przewożenia towarów na duże odległości drogą morską.

CZYTAJ TAKŻE: US Navy zamontuje broń laserową na… okrętach podwodnych

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Technologie
Microsoft zaskoczył: Nie ma szans na szybkie stworzenie superinteligencji
Technologie
Małe reaktory termojądrowe będą leczyć raka. „Medycyna nuklearna” przyspiesza
Technologie
To będzie przełom w elektronice. Bot błyskawicznie opracował 2 mln materiałów
Technologie
ChatGPT coraz popularniejszy w Polsce. Kto korzysta z AI, a kto na tym zarabia?
Technologie
Szukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości