Reklama
Rozwiń

Sztuczna inteligencja może już oszukiwać naukowców

Zaawansowane algorytmy są w stanie przekonująco naśladować specjalistów od cyberbezpieczeństwa czy wirusologów, by w ten sposób tworzyć fikcyjne treści.

Publikacja: 22.06.2021 00:46

Systemy AI są już w stanie tworzyć fikcyjne specjalistyczne treści
i wprowadzać w błąd ekspertów wie

Systemy AI są już w stanie tworzyć fikcyjne specjalistyczne treści i wprowadzać w błąd ekspertów wielu dziedzin, w tym wirusologów.

Foto: Bloomberg

Generowane przez AI (sztuczna inteligencja) fałszywe raporty są już tak perfekcyjne i zaawansowane, że mogą zmylić nawet ekspertów. To, jak daleko posuwają się technologie wykorzystywane do tworzenia fake newsów, może przerażać.

Dotąd z takimi fałszywymi treściami spotykali się głównie użytkownicy serwisów społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. Posty siejące dezinformacje, bardzo często generowane właśnie przez systemy AI, są tam już niestety na porządku dziennym. Ale teraz takie fałszywki są już podrzucane nie tylko do szerokiego ogółu odbiorców, ale nawet wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach wąskich grup ekspertów. „Wprowadzające w błąd treści w dziedzinach naukowych i technicznych, tak krytycznych, jak jak cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo publiczne czy medycyna, publikowane w literaturze naukowej czy recenzowanych artykułach badawczych nie są już dziś nierealne” – przestrzega na łamach akademickiego serwisu „The Conversation” zespół badaczy z University of Maryland. I alarmuje, że ryzyko związane z tego rodzaju dezinformacją jest ogromne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim