Technologie kosmiczne są wokół nas

Eksploracja kosmosu daje człowiekowi wiele korzyści. Technologie, które powstają na potrzeby kosmosu, często trafiają później do „ziemskich” zastosowań i możemy korzystać z nich na co dzień.

Publikacja: 26.05.2021 17:40

:Tak wygląda włókno Outlast powiększone 5 tys. razy

:Tak wygląda włókno Outlast powiększone 5 tys. razy

Foto: mat. pras.

Między innymi jedno z takich rozwiązań zaadaptowały Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów SA, należące do grupy kapitałowej ARP SA.

Spółka, jako jedna z kilku w Europie, licencjonuje kosmiczną technologię Outlast, pierwotnie opracowaną dla NASA. To mikrokapsułki, które w zależności od potrzeby absorbują, przechowują lub uwalniają ciepło, zapewniając idealny komfort termiczny.

Technologia Outlast jest porównywalna z lodem w napoju – gdy zmienia się ze stałego w płynny, pochłania ciepło i schładza napój, dłużej utrzymując go w pożądanej temperaturze.

Z użyciem tej technologii Teofilów produkuje dzianinę, a z niej m.in. znakomite T-shirty. To idealny materiał do produkcji odzieży m.in. dla sportowców, żeglarzy, motocyklistów oraz na dziecięce ubranka.

Technologia Outlast została pierwotnie opracowana do użytku w rękawicach kosmicznych w celu ochrony przed ekstremalnymi wahaniami temperatury. Od 2003 roku może używać certyfikatu Certified Space Technology przyznawanego przez Space Foundation.

Amerykański dostawca technologii, bardzo starannie dobiera kontrahentów i stawia przed nimi dość restrykcyjne wymogi produkcyjne. Zaufanie jakim został obdarzony Teofilów SA, potwierdza renomę spółki, która w przyszłym rok będzie obchodzić jubileusz 50 lat działalności.

Materiał powstał we współpracy z ARP

""

cyfrowa.rp.pl

Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI
Technologie
Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił