Amerykanie mają radykalny pomysł na uzależnienie od narkotyków

Implant mózgowy ma pomóc w pozbyciu się uzależnienia od narkotyków. Pionierską operację przeprowadzili naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Wirginii Zachodniej. Implant otrzymał 33-letni mężczyzna.

Publikacja: 11.11.2019 09:07

Amerykanie mają radykalny pomysł na uzależnienie od narkotyków

Foto: Adobe Stock

Zabieg polegał na wszczepieniu elektrod do mózgu w tzw. ośrodku nagrody, zwanym też ośrodkiem przyjemności, którego aktywacja wiąże się z uzależnieniem od opiatów, alkoholu i metamfetaminy. Operacja trwała prawie siedem godzin.

CZYTAJ TAKŻE: Ścieki doniosą na narkomana

W trakcie operacji lekarze wprowadzili do układu nagrody pacjenta elektrody, połączone ze stymulatorem na baterie. Przewód łączący stymulator i elektrody znajduje się pod skórą szyi pacjenta, a bateria (generator impulsów) jest umieszczona w okolicy obojczyka lub klatki piersiowej. Lekarze ustawili wstępne parametry stymulatora podczas zabiegu, ale można je modyfikować w zależności od potrzeby i dostosować do aktywności mózgu, którego monitoring odbywa się zdalnie.

Implant wszczepiono 33-letniemu Gerodowi Buckhalterowi, który od lat zmaga się z uzależnieniem od opioidów. Pacjent podczas operacji był znieczulony, ale przytomny. Dziennik „The Washington Post” napisał, że operacja zakończyła się sukcesem, a na implanty czekają trzy osoby.

CZYTAJ TAKŻE: Potentat z USA ma kłopoty przez polską grę. Powód? Marihuana

To pierwszy w tym kraju przypadek wykorzystania głębokiej stymulacji mózgu u pacjenta cierpiącego na odporne na leczenie uzależnienie od opioidów.

Buckhalter uzależnił się od leków zawierających opioidy w wieku 15 lat. Po kontuzji podczas meczu piłkarskiego, wstrzyknięto mu uśmierzający ból lek o nazwie Percocet, zawierający acetaminofen i silnie uzależniający oksykodon. Producent Percocetu, koncern Purdue Pharma oskarżany jest o bagatelizowanie zagrożenia związanego z oksykodonem, a także o prowadzenie agresywnej kampanii marketingowej, wykorzystującej lekarzy do promowania tego niebezpiecznego dla pacjentów leku.

33-latek przez lata usiłował wyleczyć się z uzależniania od Percocet, ale bez rezultatu, mimo, że stosował wszystkie możliwe i dostępne terapie. Najdłuższy okres jaki wytrzymał bez leku, to 4 miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

Według doktora Ali Rezai, który przeprowadził operację, wszczepienie stymulatora do mózgu to ostateczność, powinno się decydować na ten zabieg dopiero kiedy inne terapie zawodzą i organizm nie jest sam w stanie się pozbyć uzależnienia. Podobne implanty nie są niczym nowym w medycynie. Dotychczas stosowano je w leczeniu choroby Parkinsona, przy lekoopornej padaczce, a także u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi oraz niekiedy u osób z ciężką depresją.

Stany Zjednoczone zmagają się z epidemią uzależnień od leków zawierających opioidy. Zaczęło się w latach 90., ale teraz to już kryzys opioidowy. Według danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia w 2017 r. z powodu przedawkowania opioidów umierało w USA 100 osób dziennie. Natomiast niemal 80 procent osób zażywających heroinę to osoby, które wcześniej otrzymywały opioidy na receptę. W zachodniej Wirginii w 2017 roku według statystyk na 100 tys. zgonów aż 49,6 spowodowanych było przez uzależnienie od opioidów. To najwyższy wskaźnik w USA.

Zabieg polegał na wszczepieniu elektrod do mózgu w tzw. ośrodku nagrody, zwanym też ośrodkiem przyjemności, którego aktywacja wiąże się z uzależnieniem od opiatów, alkoholu i metamfetaminy. Operacja trwała prawie siedem godzin.

CZYTAJ TAKŻE: Ścieki doniosą na narkomana

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Powstaje superkomputer tysiąc razy potężniejszy niż inne. Uderzenie w dominację USA
Technologie
Nowe przepisy umożliwią rewolucję AI w Polsce? Na razie jest fatalnie
Technologie
To będzie rakieta kosmiczna inna niż wszystkie. Koniec pionowych startów?
Technologie
Skóra staje się przezroczysta i widać wszystko. Przełomowy sposób wykrywania chorób
Technologie
Ukraińcy znaleźli zaskakujący sposób na rosyjskie drony. Bardzo skuteczny
Technologie
To ma być „internet zwierząt”. Tysiące zostaną zachipowane