Roboty umieją coraz więcej. Ten z Bostonu zmieni logistykę

Amerykańska firma Boston Dynamics opracowała robota do przenoszenia pudeł w magazynie. Nie jest tak efektowny jak poprzednicy, ale popyt nań może być olbrzymi. Stretch to pierwszy robot firmy, który powstał na konkretne zamówienie kontrahenta.

Publikacja: 03.04.2021 20:47

Roboty umieją coraz więcej. Ten z Bostonu zmieni logistykę

Foto: Boston Dynamics

Dotychczas firma Boston Dynamics była znana z tworzenia nowatorskich robotów Spot przypominających psy lub niezwykłych humanoidalnych robotów Atlas, które potrafią biegać, skakać i naśladować inne ludzkie ruchy.

Tym razem jednak powstał Stretch – robot, który jest w zasadzie samobieżnym robotycznym ramieniem służącym do przenoszenia pudeł w magazynie. Niby nic specjalnie skomplikowanego ani fascynującego, jednak Stretch może być początkiem prawdziwej rewolucji.

CZYTAJ TAKŻE: Policyjny robopies wzbudził strach. Oskarżenia o rasizm

Rozładunek ciężarówek i przenoszenie towarów do magazynu jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjemnych zadań fizycznych. Dla robota Stretch nie jest to jednak problem, ponieważ ma on małą kwadratową podstawę na dwóch kołach, która pozwala mu poruszać się po ciasnych przestrzeniach magazynów bez konieczności ich radykalnego przebudowywania. Robot jest wyposażony w długie ramię i inteligentny chwytak z zaawansowanymi kamerami oraz czujnikami identyfikującymi pudełka do przeniesienia. Urządzenie jest w stanie wykryć, czy pudełko jest ciężkie czy lekkie albo jak jest zapakowane, ponieważ potrafi rozróżniać kartonowe opakowania od zgrzewek.

Stretch jest w stanie przenosić pudła o ciężarze do 23 kg, i to dość szybko, bo aż do 800 paczek na godzinę. I może pracować osiem godzin na jednym ładowaniu baterii. Boston Dynamics zapewnia, że robot jest szybki, bardzo wszechstronny i potrafi swobodnie przemieszczać się we wszystkich kierunkach.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie supercyborg. Roboty upodabniają się do ludzi

Zazwyczaj, kiedy właściciel magazynów decydował się na automatyzację, musiał przebudowywać cały kompleks, dostosowując go do maszyn, które są niemobilne. Tu jest odwrotnie. Stretch powstał na zamówienie, a jego rozmiar został dopasowany do już istniejących magazynów. Nie wymaga więc żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Robot wjeżdża do magazynu i rozpoczyna pracę. Tak po prostu.

""

Boston Dynamics

cyfrowa.rp.pl

W razie potrzeby można go przenieść w inne miejsce. Stretch ma być nie tylko wydajny, ale także wszechstronny. Może pracować w magazynie albo zostać załadowany na ciężarówkę i tam przestawiać towar, albo posłużyć jako podnośnik. Wszystko zależy od aktualnego problemu, który trzeba rozwiązać.

Według analityków sektor magazynowy w 2020 r. zanotował gwałtowny wzrost dzięki pandemii i większym zakupom internetowym niż dotychczas. To oznacza konieczność zwiększenia powierzchni magazynowych, ale także zatrudnienia, co często nie jest możliwe z dnia na dzień. Automatyzacja może się okazać w tym przypadku najlepszym wyjściem. Jednak około 80 proc. magazynów na świecie nie jest w żaden sposób zautomatyzowanych. Oznacza to potencjalnie ogromny popyt w najbliższych latach i spory rynek zbytu dla firmy. Wszystko jednak będzie zależało od ceny urządzenia, ponieważ dla firm o niskich marżach może się ono okazać nieopłacalne finansowo, niezależnie od swojej wszechstronności.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski robot z uchem insekta. Niezwykły efekt

Prezentując nowego robota, firma Boston Dynamics nie poinformowała, ile ma kosztować Stretch. Prawdopodobnie cena będzie zależała od konkretnego zamówienia.

Technologie
Test na starość? Powstała prosta metoda badania tempa starzenia i ryzyka śmierci
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Technologie
Polska jest pełna psich odchodów. Ale znalazł się na to pomysłowy sposób
Technologie
Kontrowersyjne zmiany w NCBR. Światowe protesty w obronie polskiego naukowca
Technologie
Chiny mają drona-kamikaze o niezwykłych możliwościach. Rośnie zagrożenie Tajwanu
Technologie
Początek jadalnej elektroniki. To będzie rewolucja w medycynie