Reklama
Rozwiń

Rewolucja w ludzkim oku. "Niewidzialny asystent"

Ruszyły pierwsze testy gadżetu, który może odmienić nie tylko świat elektroniki użytkowej, ale i nasz sposób życia. Chodzi o inteligentne szkła kontaktowe wyposażone w rozszerzoną rzeczywistość.

Publikacja: 12.07.2022 13:28

Soczewka zastąpi ekran. Naukowcy pracują nad nową technologią

Soczewka zastąpi ekran. Naukowcy pracują nad nową technologią

Foto: MojoLensPrototype

Cienka warstwa przezroczystego materiału nakładana na oko może w przyszłości sprawić, że smartfon i inne urządzenia elektroniczne trzymane w dłoniach będą zbędne. Obraz wprost wyświetlany w naszym oku to wcale nie science fiction. Projekt wdraża Mojo Vision. Kalifornijska firma pracuje nad „smart” soczewkami, obsługującymi technologię AR (rozszerzona rzeczywistość). Odbyły się pierwsze próby na ludziach.

Gadżet, który powstaje w laboratoriach Mojo Vision jest wyjątkowy. Startup wyposaży go w najmniejszy wyświetlacz o średnicy ledwie 0,5 mm. Oprócz tego soczewka składa się również z wbudowanego żyroskopu, akcelerometru oraz magnetometru, który śledzi ruchy oczu, aby zapewnić, że wyświetlane obrazy AR zawsze znajdują się w odpowiednim położeniu względem naszego wzroku. Co więcej, na tak cienkiej i niewielkiej powierzchni start-upowi udało się zmieścić również mikrobaterie, które zapewniają działanie urządzenia przez cały dzień. Soczewki po wyjęciu użytkownik może ładować bezprzewodowo. A jakie funkcje ma mieć ten gadżet? I tu właśnie zaczyna się cała paleta potencjalnych rozwiązań.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim
Technologie
Google „otwiera” swojego bota. Gemini zyska nowe możliwości?
Technologie
„Gdzie leci Sławosz?” – internet oszalał na punkcie polskiego astronauty. I jego żony
Technologie
AI zmieni zasady gry w reklamie? Polacy mają pomysł
Technologie
Kiedyś zabijała, teraz ma leczyć. „Klątwa Tutenchamona” powstrzyma raka?