Zezwolenia, przyznane przez miasta Chongqing i Wuhan, umożliwiają komercyjne wykorzystanie autonomicznych, całkowicie zautomatyzowanych taksówek klientom. Pojazdy o nazwie Baidu Apollo Go poruszają się całkowicie bez pomocy człowieka – pisze Reuters.

Według Wei Donga, dyrektora ds. bezpieczeństwa w Baidu Intelligent Driving Group licencje te mają ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju autonomicznych pojazdów. To naprawdę doniosły moment, to jak pierwsze lądowanie na księżycu.

Na początek Baidu uruchomi i wdroży po pięć robotaxi w każdym mieście, które będą dostępne od 9:00 do 17:00 w Wuhan oraz od 9:30 do 16:30 w Chongqing – poinformowała firma w oświadczeniu. Usługa będzie na razie dostępna, za opłatą, na terenie dzielnicy Yongchuan w Chongqing (około 30 km kwadratowych) i w strefie finansowo-biznesowego kompleksu technologicznego Wuhan – to obszar około 13 km kwadratowych.

Czytaj więcej

Powstanie superautostrada dla autonomicznych dronów

Baidu, specjalizująca się w usługach i produktach internetowych oraz sztucznej inteligencji- jest jedną z największych na świecie firm zajmujących się sztuczną inteligencją i Internetem.

W kwietniu firma Pony.ai, wspierana przez Baidu Apollo i Toyota Motor, poinformowała, że otrzymała w Pekinie pozwolenia na uruchomienie testowej usługi autonomicznych taksówek. W Pekinie jednak autonomiczne taksówki poruszają się pod nadzorem człowieka, kierowcy na siedzeniu pasażera, który kontroluje jazdę taksówki.

Baidu prowadzi również rozmowy z władzami miejskimi w Pekinie, Szanghaju i Shenzhen, aby w ciągu roku uzyskać licencje na testowanie także w tych miastach w pełni bezzałogowych i bezpłatnych robotaksówek.