Polacy mają swój udział w nowej misji na Księżyc. Nie tylko czujniki

Artemis I to projekt, który ma w ciągu paru lat pozwolić na ponowne lądowanie człowieka na Srebrnym Globie. Właśnie w sobotę podjęta zostanie próba startu rakiety SLS ze statkiem Orion.

Publikacja: 03.09.2022 16:26

Polacy mają swój udział w nowej misji na Księżyc. Nie tylko czujniki

Foto: NASA

Mimo że na razie to misja bezzałogowa i nie do końca księżycowa, bowiem statek zbliży się tylko na odległość ok. 100 km od powierzchni naturalnego satelity Ziemi, to i tak oczy całego świata są skierowane na obiekty NASA, z których Amerykanie wystrzelą SLS.

Ale to przełomowe przedsięwzięcie to nie tylko dzieło naukowców ze Stanów Zjednoczonych. W projekt zaangażowana jest także Europejska Agencja Kosmiczna. Co istotne, swój udział w Artemis I mają też Polacy. W ramach misji na pokładzie kapsuły Orion znajdą się bowiem czujniki radiacji, które zostały zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Ponadto polscy uczeni są też członkami zespołu monitorującego pracę Europejskiego Modułu Serwisowego, który powstał na bazie europejskiego bezzałogowego statku towarowego Automated Transfer Vehicle (ATV), realizującego wcześniej misje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł ten umieszczony będzie tuż poniżej kapsuły załogowej Oriona, dostarczy do niej napęd, zasilanie, kontrolę temperatury, a także wodę i powietrze dla czwórki przyszłych astronautów. Warto wspomnieć, że panele słoneczne – o imponującej rozpiętości 19 metrów – zapewnią zasilanie, które na Ziemi wystarczyłoby dla dwóch gospodarstw domowych.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Technologie
Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie
Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Technologie
To ma być „mur" nie do przebicia. Kraje NATO łączą siły
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce