Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.07.2025 20:29 Publikacja: 03.09.2022 16:26
Foto: NASA
Mimo że na razie to misja bezzałogowa i nie do końca księżycowa, bowiem statek zbliży się tylko na odległość ok. 100 km od powierzchni naturalnego satelity Ziemi, to i tak oczy całego świata są skierowane na obiekty NASA, z których Amerykanie wystrzelą SLS.
Ale to przełomowe przedsięwzięcie to nie tylko dzieło naukowców ze Stanów Zjednoczonych. W projekt zaangażowana jest także Europejska Agencja Kosmiczna. Co istotne, swój udział w Artemis I mają też Polacy. W ramach misji na pokładzie kapsuły Orion znajdą się bowiem czujniki radiacji, które zostały zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Ponadto polscy uczeni są też członkami zespołu monitorującego pracę Europejskiego Modułu Serwisowego, który powstał na bazie europejskiego bezzałogowego statku towarowego Automated Transfer Vehicle (ATV), realizującego wcześniej misje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł ten umieszczony będzie tuż poniżej kapsuły załogowej Oriona, dostarczy do niej napęd, zasilanie, kontrolę temperatury, a także wodę i powietrze dla czwórki przyszłych astronautów. Warto wspomnieć, że panele słoneczne – o imponującej rozpiętości 19 metrów – zapewnią zasilanie, które na Ziemi wystarczyłoby dla dwóch gospodarstw domowych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Firma Anthropic, która zaprzęgła swoją sztuczną inteligencję do prowadzenia działalności gospodarczej, poniosła...
Nie USA, nie Chiny, ale Australia dokonała przełomu, który może zmienić cały przemysł elektroniczny. Mikroproces...
W ciągu kilku tygodni zespół The Velvet Sundown zdobył setki tysięcy słuchaczy na Spotify. Kapela zyskała dużą p...
Amerykański superkomputer przeliczył bardzo szybko dane odnośnie zachowania reaktora jądrowego z kwantową dokład...
Sławosz Uznański-Wiśniewski został kolejnym Polakiem w historii, który poleciał w kosmos. 47 lat temu swój lot o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas