RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 02:01 Publikacja: 03.09.2022 16:39
Foto: NASA
Odliczanie wstrzymano początkowo na 10 minut i krótką naradę zespołu, a ostatecznie zrezygnowano z dalszych prób. Następnego dnia, po gruntowej analizie odnotowanych problemów z jednym z silników oraz wyciekiem wodorowego paliwa, podjęto decyzję o ponownym podejściu do startu w sobotę, pomiędzy g. 20:17 a 22:17 czasu polskiego. Eksperci zauważają, iż biorąc pod uwagę specyfikę misji kosmicznych oraz wyjątkowość tej konkretnej (pierwszy realny sprawdzian w dużej mierze zupełnie nowych albo gruntownie zmodyfikowanych systemów, podzespołów, procedur) nie stało się nic niezwykłego. Administrator NASA Bill Nelson w pierwszym komentarzu podkreślił, że przy tak skomplikowanym przedsięwzięciu, dopóki nie ma absolutnej pewności, że wszystko gra, nikt nie podejmie nadmiernego ryzyka nakazując odpalenie rakiety. Nelson przywołał też swoje osobiste doświadczenie z udziału w misji kosmicznego wahadłowca Columbia w 1986 r. - wówczas start przekładano aż czterokrotnie i dopiero za piątą próbą misja przebiegła bezbłędnie.
Nadchodzi era wszechobecnej inteligencji – autonomicznych agentów AI oraz robotów. Optymiści widzą szanse na rozwój, a pesymiści epokowe ryzyka.
W przyszłym roku świat technologii zdominuje sztuczna inteligencja. AI zmieni rynek i gospodarkę, wpłynie na pracodawców i zatrudnienie. Sporo zawodów ulegnie zmianie, a roboty zyskają nowe możliwości.
Chiński dostawca usług online Meituan ogłosił start pierwszej zagranicznej usługi dostaw za pośrednictwem dronów. „Latający kurierzy" to olbrzymi i intratny rynek.
Materiał opracowany przez międzynarodowy zespół badaczy, w tym Canepa Research Laboratory na Uniwersytecie w Houston, może zwiększyć wydajność energetyczną baterii sodowych. Według badaczy to przyszłość zrównoważonej i niedrogiej energetycznej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
NEO — robot, który może pomagać w pracach domowych niezależnie od tego, czy użytkownik jest w domu, czy nie — ma być dostępny na rynku już w 2025 roku. Humanoidy wchodzą do domów, fabryk i magazynów.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Teleskop Webba dostarczył kolejnego odkrycia z czasów wczesnego kosmosu. Astronomowie namierzyli gigantyczną, czarną dziurę, która po okresie intensywnego pochłaniania materii zapadła w stan hibernacji. Czym wyróżnia się nietypowy obiekt?
Najnowsze badania sugerują, że skład chemiczny planet może różnić się od składu wirujących wokół nich – złożonych z gazu i pyłu – dysków protoplanetarnych, z których powstały. Może to dowodzić, że obecny model powstawania planet, preferowany przez wielu naukowców, jest zbyt uproszczony.
Księżyc może być o ponad 100 mln lat starszy niż sądzono - sugerują najnowsze badania. Ich autorzy są zdania, że zjawiska zachodzące już po powstaniu naszego satelity na jego powierzchni, ukryły jego prawdziwy wiek.
Naukowcy odkryli pierwszą gwiazdę podwójną w pobliżu Sagittarius A* – supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Do tej pory sądzono, że istnienie tam obiektów tego rodzaju jest niemożliwe, ze względu na zbyt silną grawitację.
Naukowcom udało się prawdopodobnie rozwiązać zagadkę dotyczącą wulkanicznej aktywności księżyca Io, krążącego wokół Jowisza. Najnowsze dane uzyskano dzięki misji sondy kosmicznej Juno.
Pierścienie Saturna mogą być starsze niż na to wyglądają, a ich wiek może być zbliżony do wieku samej planety. Dodatkowo okazuje się, że mogą być odporne na zanieczyszczenia. Do takich wniosków doszli niedawno japońscy naukowcy.
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
Raz na sto lat - tyle wynosi średnia częstotliwość, z jaką obiekty podobne do Słońca emitują gigantyczny rozbłysk promieniowania. Gdyby nasza gwiazda uwolniła superrozbłysk, miałoby to dla nas ogromne konsekwencje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas