Aplikacja Glaze, stworzona przez rodzimą firmę Well of Art we współpracy z naukowcami z Politechniki Białostockiej, z naukową dokładnością pozwala odzwierciedlić historyczne i fizyczne uwarunkowania tzw. laserunkowego malarstwa olejnego – techniki będącej efektem eksperymentów materiałowych i artystycznych mistrzów renesansu, takich jak m.in. Jan van Eyck i Leonardo da Vinci. Polegała ona na nakładaniu na siebie cienkich, mocno rozcieńczonych i przezroczystych lub półprzezroczystych warstw (laserunków), które zmieniają ton lub barwę warstwy poniżej, dając niespotykany efekt głębi.

Dzięki aplikacji malarskiej stworzonej przez Polaków użytkownicy mogą malować w sposób wierny technice dawnych mistrzów, przy czym Glaze eliminuje tygodnie oczekiwania na wyschnięcie poszczególnych warstw farby i proponuje proces tworzenia bez sztalugi, pędzla i pigmentów.

Proces B+R nad apką trwał trzy lata. Projekt, współfinansowany przez NCBR, powstał w kooperacji z Fundacją Colnaghi i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Robert Latoś, malarz i założyciel firmy Well of Art, tłumaczy, że dzięki opracowaniu oryginalnego modelu matematycznego, który umożliwia optyczne mieszanie barw w świecie cyfrowym, użytkownik Glaze przeżywa prawdziwe doświadczenie malarskie.

– Większość programów graficznych przyzwyczaja nas do płaskich, jednolitych barw. Tymczasem ludzkie oko dostrzega rozmaite tony i poblaski. Dostrzegali je dawni mistrzowie sztuki. Nasza aplikacja pozwala wiernie odtworzyć proces malowania stosowany przez dawnych mistrzów jak Rembrandt czy Vermeer – podkreśla prezes spółki.

Aplikacja powstała z myślą o najmłodszym pokoleniu, ale innowacyjny projekt przykuł już uwagę działającej w Londynie, Nowym Jorku i Madrycie komercyjnej galerii sztuki dawnej – Colnaghi.

– Dzięki funkcjom aplikacji jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak określone barwy zmieniają nastrój obrazu, jak uzyskać trudny w malarstwie efekt świetlistości czy sprawić, aby powierzchnie obrazu wydawały się miękkie lub chropowate – zaznacza Piotr Górajec, zastępca dyrektora muzeum w Wilanowie.