Możliwości Chat GPT dla ekspertów nie są zaskoczeniem, ale dla większości to – co potrafi zrobić AI – robi jednak olbrzymie wrażenie. Choć wiele osób, które zdecydowało się bezpłatnie sprawdzić możliwości Chat GPT, wykorzystywała tę technologię podobnie do inteligentnych asystentów, jak Siri, czy Alexa, to w praktyce algorytm potrafi znacznie więcej niż opowiedzieć dowcip, czy odpowiedzieć na proste pytania, bazując na informacjach dostępnych w sieci.

Chat GPT, na prośbę użytkownika, potrafi napisać bajkę, opowiadanie, a nawet pracę dla studenta na zadany temat. Możliwości i efekty tego, co udało się osiągnąć naukowcom z OpenAI, zdumiewają. Chat GPT potrafi prowadzić konwersację z człowiekiem w sposób, który uniemożliwia wręcz odkrycie, że mamy do czynienia ze sztuczną inteligencję. Na polecenie użytkownika jest w stanie nawet napisać prosty kod programu.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja w hitowej apce budzi grozę. Niebezpieczne przeróbki

OpenAI to firma stworzona przez Sama Altmana i Elona Muska (tego drugiego nie ma już w spółce). To ona też jest twórcą popularnego generatora obrazów Dalle·E 2, który również stał się hitel sieci. Altman, znany amerykański przedsiębiorca i programista, były prezes Y Combinator, tym razem 30 listopada udostępnił wszystkim zainteresowanym stworzonego przez OpenAI chatbota. Od tego czasu Chat GPT szturmem podbija internet.

Algorytm nie tylko bezbłędnie rozumie co do niego piszemy i to nie tylko po angielsku (zna także j. polski), ale dysponuje „wiedzą”, którą zasoby internetu, a przy tym potrafi ją przekazać w bardzo przystępny sposób (wyszkolono go na ogromnych ilościach tekstu konwersacyjnego, dzięki czemu jest w stanie porozumiewać się w sposób naturalny dla ludzie, nie jak maszyna). Potencjał tego rozwiązania otworzył wielu niedowiarkom oczy co do możliwości sztucznej inteligencji i rewolucji, jaką niesie. Nie trudno wyobrazić sobie, że Chat GPT jest w stanie zastąpić prawnika, dziennikarza, terapeutę, czy wyręczyć w pisaniu pracy naukowej.