Reklama
Rozwiń

Pszczoły nie są już nam potrzebne? Mogą je zastąpić miniroboty

Ekolodzy co krok straszą wizją wymarcia pszczół i katastrofalnymi skutkami dla ludzkości. Tymczasem okazuje się, że owady da się zastąpić – naukowcy opracowują bowiem miniroboty, które mogłyby zająć się zapylaniem kwiatów.

Publikacja: 21.02.2023 01:25

Fińscy badacze z Uniwersytetu Tampere pracują nad możliwością zastąpienia pszczół małymi robotami, k

Fińscy badacze z Uniwersytetu Tampere pracują nad możliwością zastąpienia pszczół małymi robotami, które do latania wykorzystują wiatr i światło

Foto: shutterstock

Nad takim nowatorskim projektem pracują badacze z Uniwersytetu Tampere w Finlandii. Ich „sztuczny zapylacz” nie miałby jednak zastępować pszczół, lecz pomagać im w pracy. Szacuje się bowiem, że nawet ok. 5 proc. całkowitej światowej produkcji owoców oraz orzechów, a także ponad 3 proc. produkcji warzyw jest obecnie tracone z powodu „nieodpowiedniego zapylania”.

Fiński zespół skonstruował małego robota na bazie polimerów, który do latania wykorzystuje wiatr i światło. Kształtem przypomina on nasiona mniszka lekarskiego (potocznie zwanego mleczem), które posiadają niezwykłą zdolność do przemieszczania się w powietrzu (nasiona tej rośliny tworzą w powietrzu wiry, które umożliwia im długi, nawet kilkukilometrowy lot). Robot o porowatej strukturze i wadze zaledwie 1,2 mg może unosić się na wietrze, co więcej, ma „umiejętność” dostosowania swojego kształtu do odpowiednich wirów i prądów. Zasila go źródło światła – wiązka laserowa lub dioda LED. Badacze wskazują, że światło może być też używane do kontrolowania jego startu, lądowania i sterowania zmianą kształtu w trakcie lotu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim