Nowy materiał odmieni elektronikę i energetykę. Tani prąd i trwalsze baterie

Opracowany nadprzewodnik pozwoli na zmniejszenie strat energii podczas przesyłania i nie wymaga ekstremalnego chłodzenia. Działa bowiem w temperaturze pokojowej. Radykalnie wzrośnie też żywotność baterii i urządzeń elektronicznych.

Publikacja: 09.03.2023 14:29

Naukowcy stworzyli nadprzewodnik, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru. To

Naukowcy stworzyli nadprzewodnik, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru. To przełom w przewodzeniu elektryczności

Foto: J. Adam Fenster/University of Rochester

Podstawą nowego odkrycia jest zminimalizowanie strat energii, gdy elektryczność przemieszcza się wzdłuż przewodu. Dotąd było to możliwe tylko w ekstremalnie niskich temperaturach na granicy zera bezwzględnego i pod ogromnym ciśnieniem. Jednak jak donosi „The Wall Street Journal” naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli nadprzewodnik, który może działać w temperaturze pokojowej i pod znacznie niższym ciśnieniem niż wcześniej odkryte materiały nadprzewodzące.

Może to oznaczać trwalsze akumulatory, wydajniejsze sieci energetyczne i ulepszone szybkie pociągi. Przełomowe odkrycie jest pomysłem Ranga Diasa, adiunkta inżynierii mechanicznej i fizyki na Uniwersytecie w Rochester. W 2020 r. jego grupa poinformowała, że stworzyła nadprzewodnik składający się z kombinacji wodoru, siarki i węgla, który działał w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Haczyk polegał na tym, że zadziałał dopiero po wypaleniu laserem i zgnieceniu między dwoma diamentami do ciśnienia większego niż to, które występuje w środku Ziemi. Naukowcy się jednak nie poddawali i w ramach nowego badania, które zostało właśnie opublikowane w czasopiśmie „Nature”, poprawili skład nadprzewodnika, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru zamiast siarki i węgla. Taką mieszankę ponownie podgrzali i wycisnęli między diamentami pod ogromnym ciśnieniem. Powstały materiał nazwali „czerwoną materią” ponieważ jego odcień zmieniał się z niebieskiego na różowy i ostatecznie czerwony, gdy został skompresowany.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem