Aktualizacja: 16.02.2025 14:39 Publikacja: 09.03.2023 14:29
Naukowcy stworzyli nadprzewodnik, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru. To przełom w przewodzeniu elektryczności
Foto: J. Adam Fenster/University of Rochester
Podstawą nowego odkrycia jest zminimalizowanie strat energii, gdy elektryczność przemieszcza się wzdłuż przewodu. Dotąd było to możliwe tylko w ekstremalnie niskich temperaturach na granicy zera bezwzględnego i pod ogromnym ciśnieniem. Jednak jak donosi „The Wall Street Journal” naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli nadprzewodnik, który może działać w temperaturze pokojowej i pod znacznie niższym ciśnieniem niż wcześniej odkryte materiały nadprzewodzące.
Może to oznaczać trwalsze akumulatory, wydajniejsze sieci energetyczne i ulepszone szybkie pociągi. Przełomowe odkrycie jest pomysłem Ranga Diasa, adiunkta inżynierii mechanicznej i fizyki na Uniwersytecie w Rochester. W 2020 r. jego grupa poinformowała, że stworzyła nadprzewodnik składający się z kombinacji wodoru, siarki i węgla, który działał w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Haczyk polegał na tym, że zadziałał dopiero po wypaleniu laserem i zgnieceniu między dwoma diamentami do ciśnienia większego niż to, które występuje w środku Ziemi. Naukowcy się jednak nie poddawali i w ramach nowego badania, które zostało właśnie opublikowane w czasopiśmie „Nature”, poprawili skład nadprzewodnika, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru zamiast siarki i węgla. Taką mieszankę ponownie podgrzali i wycisnęli między diamentami pod ogromnym ciśnieniem. Powstały materiał nazwali „czerwoną materią” ponieważ jego odcień zmieniał się z niebieskiego na różowy i ostatecznie czerwony, gdy został skompresowany.
Powstał nowatorski materiał łączący właściwości ciał stałych i cieczy. Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego Caltech są przekonani, że zrewolucjonizuje on przyszłość robotyki i sztucznej inteligencji.
Możliwość wykonywania skomplikowanych misji przy użyciu floty samolotów i dronów to przyszłość pola walki. I to niezbyt odległa. Takie rozwiązanie rozwija właśnie Lockheed Martin.
Placówka ta, umiejscowiona w Szanghaju, w początkowej fazie ma pomieścić ponad 100 robotów jednocześnie. Chińczycy liczą, że taki projekt szkolenia obniży koszty związane z rozwojem technologii „ucieleśnionej inteligencji”, w której Państwo Środka chce być numerem 1.
World Games to tzw. wielosportowe wydarzenie, mające być swoistą alternatywą dla igrzysk olimpijskich, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wezmą w nim udział także człekokształtne maszyny.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Wypisać się, wytańczyć, wyśpiewać. Umierać sytym życia, bo uczyniło się z niego ucztę, nakarmiło sobą zaproszonych na nią gości.
Wszyscy mogą się w jakimś momencie dać nabrać, ale można – choćby dzięki internetowi – szukać i znajdować, w jaki sposób dany temat stał się wiodącym i kto może na tym wygrać.
Przekonanie o tym, że sztuczna inteligencja wie lepiej, co powinniśmy kupować, czego słuchać, co oglądać i co jeść, jest wyrażane coraz częściej – od internetowych forów do międzynarodowych prestiżowych konferencji.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Są już ich dziesiątki milionów. Tak zmęczonych niekontrolowanym zalewem informacji, że odcinają się od mediów społecznościowych, wyłączają telefony, przestają oglądać telewizję.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas