Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 01:24 Publikacja: 09.03.2023 14:29
Naukowcy stworzyli nadprzewodnik, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru. To przełom w przewodzeniu elektryczności
Foto: J. Adam Fenster/University of Rochester
Podstawą nowego odkrycia jest zminimalizowanie strat energii, gdy elektryczność przemieszcza się wzdłuż przewodu. Dotąd było to możliwe tylko w ekstremalnie niskich temperaturach na granicy zera bezwzględnego i pod ogromnym ciśnieniem. Jednak jak donosi „The Wall Street Journal” naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli nadprzewodnik, który może działać w temperaturze pokojowej i pod znacznie niższym ciśnieniem niż wcześniej odkryte materiały nadprzewodzące.
Może to oznaczać trwalsze akumulatory, wydajniejsze sieci energetyczne i ulepszone szybkie pociągi. Przełomowe odkrycie jest pomysłem Ranga Diasa, adiunkta inżynierii mechanicznej i fizyki na Uniwersytecie w Rochester. W 2020 r. jego grupa poinformowała, że stworzyła nadprzewodnik składający się z kombinacji wodoru, siarki i węgla, który działał w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Haczyk polegał na tym, że zadziałał dopiero po wypaleniu laserem i zgnieceniu między dwoma diamentami do ciśnienia większego niż to, które występuje w środku Ziemi. Naukowcy się jednak nie poddawali i w ramach nowego badania, które zostało właśnie opublikowane w czasopiśmie „Nature”, poprawili skład nadprzewodnika, dodając azot i metal ziem rzadkich znany jako lutet do wodoru zamiast siarki i węgla. Taką mieszankę ponownie podgrzali i wycisnęli między diamentami pod ogromnym ciśnieniem. Powstały materiał nazwali „czerwoną materią” ponieważ jego odcień zmieniał się z niebieskiego na różowy i ostatecznie czerwony, gdy został skompresowany.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Po najnowszej aktualizacji generatywna sztuczna inteligencja od xAI nie gryzie się w język. Bot, szkolony m.in....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Niezwykłe sceny, mroczne obrazy i rollercoaster efektów, które możemy oglądać w klipie Futurama 3 Quebonafide by...
Technologia, którą właśnie ujawnił chiński gigant Huawei, ma szansę zrewolucjonizować sektor elektromobilności i...
Firma Anthropic, która zaprzęgła swoją sztuczną inteligencję do prowadzenia działalności gospodarczej, poniosła...
Nie USA, nie Chiny, ale Australia dokonała przełomu, który może zmienić cały przemysł elektroniczny. Mikroproces...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas