Doktor Dolittle, bohater serii powieści dla dzieci Hugh Loftinga, rozumie język zwierząt. Uczy go jego papuga Polinezja. Nauka jest teraz bliska przeniesienia takich możliwości z literatury do realnego świata. Taki cel ma organizacja non-profit o nazwie Earth Species Project (ESP). „Wierzymy, że zrozumienie języków innych niż ludzkie zmieni nasze relacje z resztą natury” – można przeczytać na stronie internetowej organizacji. Earth Species Project nie tylko chce rozszyfrować języki zwierząt, ale także chce zacząć się z nimi komunikować. – Jesteśmy u progu zastosowania nowej technologii, jak AI do rozumienia komunikacji zwierząt – przekonuje dyrektor generalna organizacji Katie Zacarian, cytowana przez „Popular Mechanics”. – Szybko zmierzamy w kierunku świata, w którym prawdopodobna jest dwukierunkowa komunikacja z innym gatunkiem.

Organizacja non-profit wierzy, że może opracować systemy uczenia maszynowego do rozszyfrowywania komunikacji zwierząt poprzez identyfikację wzorców, a następnie analizę tych danych. – Wraz z rozpoznawaniem wzorców komunikacji naukowcy muszą również połączyć ją z zachowaniem – mówi Karen Bakker, profesor University of British Columbia.

Czytaj więcej

Myszy z porożem jelenia. Ludzie są o krok od regeneracji kończyn

Na tym skupia się ESP, które obserwuje zwierzęta – w tym ptaki, delfiny, naczelne, słonie i pszczoły miodne – aby dopasować ich komunikację do ich zachowania. Organizacja uważa, że pierwszy przełom może pojawić się w przypadku ssaków morskich, bo większość ich komunikacji odbywa się akustycznie.

– Zrozumienie, co mówią zwierzęta, jest pierwszym krokiem do tego, aby dać innym gatunkom na planecie „głos” w rozmowach na temat naszego środowiska – mówi z kolei Kay Firth-Butterfield, szefowa World Economic Forum ds. Sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. – Na przykład, czy wieloryby powinny być skłaniane do odpłynięcia z drogi statku, gdy to zasadniczo zmienia ich żywienie, czy też statek powinien zmienić kurs?

W pierwszej kolejności znika jednak bariera językowa między ludźmi. A to za pomocą sztucznej inteligencji. Bot Microsoftu VALL-E w błyskawiczny sposób, niczym tłumacz symultaniczny, przełoży wypowiadane przez użytkownika słowa i wypowie je w nawet egzotycznym języku. Co więcej, powie to głosem danej osoby. Własne translatory rozwijają także inne firmy, w tym m.in. Google, który stworzył dotąd chyba najbardziej rozpoznawalnego tłumacza, choć nie tak zaawansowany – system Google Translate. Wygląda teraz na to, że po usprawnieniu komunikacji z ludźmi przyjdzie czas na zwierzęta.