Dostawa z naszej planety materiałów do tworzenia pozaziemskiej infrastruktury byłaby bardzo kosztowna, stąd pomysł, aby oprzeć się na tym, co można znaleźć w przestrzeni kosmicznej. I tak badaczom z University of Manchester udało się znaleźć genialne rozwiązanie – opracowali tzw. kosmiczny beton, ponad dwukrotnie bardziej wytrzymały od tradycyjnego i nawet trzykrotnie trwalszy niż inne materiały budowlane. Składa się on z tego, czego wokół astronautów jest mnóstwo – pyłu kosmicznego.

Czytaj więcej

Na Księżycu powstaną drogi i lądowiska. Budynki zostaną wydrukowane

Sekretem sukcesu jest jednak spoiwo. Naukowcy testowali różnego rodzaju mieszanki łatwo dostępne w kosmosie, w tym te powstałe na bazie moczu czy krwi. Ostatecznie najlepszą opcją okazało się wykorzystanie skrobi i soli.

Skąd jednak je wziąć? Autorzy projektu StarCrete twierdzą, że wystarczy dostarczyć z Ziemi ziemniaki lub wykorzystać te z upraw planowanych np. na Księżycu. Do wyprodukowania pół tony „kosmicznego betonu”, z którego można wytworzyć niemal 220 cegieł, wystarczy 25-kg worek ziemniaków. Skrobię i pył zwiążą zaś łzy. Gdy astronauci nie będą w stanie jednak dostarczyć ich wystarczającej ilości, soli nie powinno zabraknąć w otoczeniu (chlorek magnezu znajduje się na Marsie). Eksperci zaznaczają, że ich technologia budowlana wymaga jeszcze wielu lat rozwoju.