Pierwsza kobieta i Afroamerykanin w księżycowej misji. Załoga Artemis II wybrana

Misja Artemis II pod wieloma względami zapowiada się historycznie. NASA wraca z programem lotów na srebrny glob po dekadach przerwy. Najpierw astronauci okrążą Księżyc.

Publikacja: 03.04.2023 21:13

Po raz pierwszy w misji księżycowej poleci kobieta, Afroamerykanin i Kanadyjczyk

Po raz pierwszy w misji księżycowej poleci kobieta, Afroamerykanin i Kanadyjczyk

Foto: NASA

To pierwszy taki lot od 50 lat. Misja Artemis II ma jedynie okrążyć Księżyc, ale celem programu jest, by ludzka stopa ponownie na nim stanęła w ramach kontynuacji słynnego programu Apollo. I nastąpi to w roku 2025 lub 2026. Choć wybrani właśnie astronauci nie zejdą na Księżyc to misja i tak przejdzie do historii. W czteroosobowym składzie znaleźli się: Christina H Koch, Reid Wiseman, Victor Glover i Jeremy Hansen. Po raz pierwszy w misji księżycowej poleci kobieta, Afroamerykanin i Kanadyjczyk.

Wiseman to 47-letni odznaczony pilot marynarki wojennej i pilot testowy, który po raz pierwszy został wybrany na astronautę NASA w 2009 roku i w 2014 roku odbył 165-dniowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz. Ostatnio Wiseman pełnił funkcję szefa biura astronautów, zanim ustąpił ze stanowiska w listopadzie 2022 r. 44-letnia Koch brała udział w sześciu spacerach kosmicznych. Jest rekordzistką najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego kobiety, spędziła w kosmosie w sumie 328 dni. Koch jest także inżynierem elektrykiem, który pomógł opracować instrumenty naukowe dla wielu misji NASA. Przygotowując się do misji spędziła rok na biegunie południowym.

Czytaj więcej

Sukces misji Artemis 1. Księżycowa kapsuła Orion z manekinami wpadła do oceanu

47-letni Hansen jest pilotem myśliwca, który został wybrany przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną do szkolenia astronautów w 2009 roku. Glover to z kolei 46-letni lotnik marynarki wojennej, który wrócił na Ziemię ze swojego pierwszego lotu kosmicznego w 2021 roku, pilotując drugi załogowy lot statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon. Spędził prawie sześć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start 10-dniowej misji Artemis II zaplanowany został na listopad 2024 r. Do tego czasu zaprezentowana oficjalnie załoga, jak i zmiennicy astronautów na wypadek choroby czy innej niedyspozycji, intensywnie będą się przygotowywać do realizacji tego projektu. Załoga przetestuje systemy podtrzymania życia na pokładzie kapsuły Orion.

Podczas lotu na Księżyc w 2025 lub 2026 roku to również ta kapsuła trafi na orbitę na pokładzie kapsuły Orion rakiety Space Lauch System (SLS), zaś potem astronauci przejdą do statku Starship od firmy SpaceX i wylądują na powierzchni Księżyca. Wybrane do lądowania regiony to krater Faustini Rim A, szczyt niedaleko krateru Shackletona, Connecting Ridge, przedłużenie Connecting Ridge, dwa regiony na obrzeżu krateru Gerlache, de Gerlache-Kocher Massif, Haworth, Malapert Massif, Leibnitz Beta Plateau oraz dwa regiony na obrzeżu krateru Nobile i obręczy Amundsena. NASA już zapowiedziała, że w misji Artemis III, która już wyląduje na srebrnym globie, znajdzie się co najmniej jedna kobieta.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.