OpenAI pracuje nad najbardziej zaawansowaną wersją modelu językowego GPT. Inżynierowie stojący za ChatGPT-4 nie mają wątpliwości, że GPT-5, dzięki ulepszonej architekturze, będzie rozumiał i generował język naturalny w bardziej wyrafinowany i dopracowany sposób niż kiedykolwiek wcześniej, a model ten przesunie granice możliwości uczenia maszynowego i może zrewolucjonizować sposób, w jaki komunikujemy się i wchodzimy w interakcje z technologią. Wiele wskazuje na to, że premiera ChatGPT-5 nastąpi jeszcze w IV kwartale br.
Dziś właściwie nikt nie wie czego się spodziewać. Błyskawiczny postęp w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji zaskakuje samych jej twórców. Tylko przejście z modelu GPT-3,5 na GPT-4 okazało się skokiem (najnowszy model może oprócz tekstu analizować również obraz, a także obsługiwać bardziej złożone zadania, do tego jest bardziej kreatywny). Siqi Chen, inwestor i ekspert rynku nowych technologii, stwierdził na Twitterze, że GPT-5 może więc osiągnąć poziom ludzkiej inteligencji i rozumienia, a więc tzw. AGI (General Artificial Intelligence), co odmieni naszą rzeczywistość. Naukowcy wskazują, że AGI powinna być w stanie uczyć się w sposób samodzielny i adaptować swoje zachowanie do zmieniającego się otoczenia, dokładnie tak, jak robi to człowiek.
Bez aut nie byłoby pasów bezpieczeństwa
Wielu ekspertów obawia się coraz potężniejszej AI. Stąd list otwarty Elona Muska, który opowiedział się, jak ponad 1,5 tys. innych sygnatariuszy, za wprowadzeniem półrocznego moratorium na rozwój badań nad zaawansowanymi algorytmami (na poziomie GPT-4 i wyższym). Jednak jest i druga grupa – to zwolennicy niepohamowanego postępu technologicznego. Wśród nich są takie tuzy branży AI jak Andrew Ng, założyciel DeepLearning.AI i Yann LeCun, szef inżynierów AI w Meta (więcej opinii obrońców AI na L2). Badacze podczas ubiegłotygodniowej konwersacji online, którą obserwowało ponad 200 tys. internautów, zgodnie stwierdzili, że sztuczna inteligencja będzie wzmocnieniem tej ludzkiej, a nie zagrożeniem. – Dlaczego mielibyśmy chcieć ją powstrzymać – pytali.
Czytaj więcej
Ogólna sztuczna inteligencja budzi poważne obawy dotyczące możliwych konsekwencji przyznania jej tak dużej władzy. Może choćby łatwo rozprzestrzeniać szkodliwą dezinformację i propagandę.
Przekonywali, że apel Muska o zawieszenie prac nad AI to fatalny pomysł. – Widzę wiele nowych zastosowań sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia czy edukacji, które pomogą wielu ludziom – podkreślał Ng.