W co inwestować pieniądze? Oto, co radzą ChatGPT i Bard

Najpotężniejsze chatboty na świecie poproszono o porady inwestycyjne, a odpowiedzi były często bardzo konkretne i zaskakujące. Co proponują? Czym się różnią? Kto wypadł najlepiej?

Aktualizacja: 14.04.2023 12:58 Publikacja: 13.04.2023 09:19

ChatGPT doradził takie zawody jak analityk danych i inżynier uczenia maszynowego. Bard zachęcał do z

ChatGPT doradził takie zawody jak analityk danych i inżynier uczenia maszynowego. Bard zachęcał do zostania pielęgniarką, programistą, menedżerem mediów społecznościowych, a nawet instalatorem fotowoltaiki

Foto: Adobe Stock

Zarówno ChatGPT firmy OpenAI, jak i Bard Google mają ogromne możliwości obliczeniowe i zasoby danych. Agencja Reuters postanowiła sprawdzić, czy są w stanie m.in. doradzić inwestycje czy wybór ścieżki kariery. Jej dziennikarz zadał klasyczne pytania dotyczące finansów osobistych.

Jaki jest najlepszy pomysł na biznes?

W tej kwestii ChatGPT opowiedział: „Jednym z pomysłów może być uruchomienie usługi dostarczania posiłków opartej na subskrypcji, która zaspokaja potrzeby klientów o określonych potrzebach lub preferencjach dietetycznych, takich jak diety wegańskie, bezglutenowe lub niskowęglowodanowe”.

Bard nie lubi ograniczać się do jednej opcji, nawet gdy jest o to proszony – woli listy. Wyrzucił całą masę pomysłów, w tym płatne spacery z psem, a nawet pracę jako wirtualny asystent.

Do jakiego amerykańskiego miasta powinienem się przenieść, aby zaoszczędzić najwięcej pieniędzy?

Wraz z rozwojem pracy zdalnej w dobie pandemii wielu Amerykanów rozważało przeniesienie się do tańszych lokalizacji. ChatGPT wyróżnił Fort Wayne w Indianie i Knoxville w Tennessee, chwaląc zarówno za przystępność cenową, jak i rosnące rynki pracy.

Czytaj więcej

Nadchodzi potężna sztuczna inteligencja. ChatGPT-5 to rewolucja w komunikacji

Bard również lubi Fort Wayne, ale dodał kilku innych pretendentów: Henderson, Nevada; Sioux Falls, Dakota Południowa; Wichita, Kansas; i Oklahoma City.

Które akcje dywidendowe są najatrakcyjniejsze?

Podkreślając, że nie może zapewnić spersonalizowanych porad inwestycyjnych ani przewidzieć wyników akcji, ChatGPT pochwalił giganta telekomunikacyjnego AT & T za tanie wskaźniki. Przykuły jego uwagę niższy niż przeciętny wskaźnik ceny do zysku oraz stopa dywidendy na poziomie 7,1 proc.

Tymczasem gadatliwy Bard zgodził się z wyborem AT&T, ale dodał także operatora telekomunikacyjnego Verizon, Procter & Gamble (PG.N), 3M i Johnson & Johnson jako okazyjne papiery.

Które ze wzrostowych akcji są najatrakcyjniej wyceniane?

ChatGPT wymienił Amazona, chwaląc giganta e-commerce za atrakcyjne wskaźniki ceny do sprzedaży i ceny do wartości księgowej po trudnym roku.

Bard wspomniał również o Amazonie, ale dorzucił Apple, Teslę i (co może nie dziwić) Alphabet, spółkę matkę Google (to ona stworzyła Barda), zauważając, że wskaźniki cen do zysków dla wszystkich z nich były znacznie poniżej ich pięcioletnich średnich.

W jakim kierunku rozwijać karierę?

ChatGPT doradził w szczególności takie zawody jak analityk danych i inżynier uczenia maszynowego.

Czytaj więcej

Chatbot Google stworzył teorie spiskowe. „Szczepionki zredukują populację”

Bard był nieco szerszy w swoich sugestiach, zachęcając do rozważenia zostania… pielęgniarką, programistą, menedżerem mediów społecznościowych, a nawet instalatorem fotowoltaiki.

Jakie amerykańskie uczelnie oferują najwięcej?

ChatGPT rzeczywiście miał kilka odpowiedzi: Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill i Uniwersytet Brighama Younga w Provo w stanie Utah.

Bard miał jednak inne przemyślenia. Wyróżnił University of Washington, CUNY Brooklyn, Purdue, University of Florida w Gainesville i Oklahoma State jako oferujące atrakcyjne połączenie jakości i wartości.

Jakie miejsce na wakacje jest najtańszą opcją?

Bard nie był tu zbyt pomocny, sugerując spanie z przyjaciółmi lub rodziną.

ChatGPT miał konkretne pomysły na niedrogą letnią wycieczkę: Park Narodowy Great Smoky Mountains, Myrtle Beach, Południowa Karolina i Austin w Teksasie.

Czy za pieniądze można kupić szczęście?

Na koniec dziennikarz Reutersa zadał najbardziej skomplikowane pytanie o rolę pieniędzy. ChatGPT przyznał, że może to być czynnik szczęśliwego życia: „Badania wykazały, że do pewnego momentu wzrost bogactwa może wiązać się ze zwiększonym szczęściem, ponieważ może zapewnić dostęp do podstawowych potrzeb, takich jak żywność, schronienie i opieka zdrowotna, a także możliwości edukacji i doświadczeń”.

Ale Bard był nieco bardziej deklaratywny w temacie, że gotówka nie da ostatecznej satysfakcji, której szuka człowiek. „Pieniądze nie mogą kupić  szczęścia samego w sobie" – powiedział. „Szczęście to stan umysłu, który pochodzi z wnętrza. To nie jest coś, co można kupić lub sprzedać. Trzeba przyznać, że nie każdy człowiek ma tego świadomość.

Niestety, z Polski wciąż nie można zadać pytań Bardowi, bo Google nie wprowadziło nad Wisłę tej usługi. Możliwe jest przepytanie ChatGPT, ale za darmo dostępna jest tylko wersja GPT-3,5, której zasób danych kończy się na 2021 roku. Dopiero wersja GPT-4 zawiera aktualniejsze dane, ale trzeba za nią płacić 20 dol. miesięcznie.

Odpowiedzi wciąż są bardzo ogólnikowe i mało użyteczne, co wyszło, gdy "Rzeczpospolita" niedawno zapytała ChatGPT, w co zainwestować 1000 zł. Rozczarowani mogą ponowić rozmowę z botem za jakiś czas, gdyż możliwości konwersacyjnej sztucznej inteligencji wciąż rosną, a w końcu tego roku spodziewana jest wersja GPT-5. Kto wie, czy niedługo każdy człowiek nie będzie miał takiego osobistego cyfrowego asystenta i doradcę w każdej dziedzinie.

Zarówno ChatGPT firmy OpenAI, jak i Bard Google mają ogromne możliwości obliczeniowe i zasoby danych. Agencja Reuters postanowiła sprawdzić, czy są w stanie m.in. doradzić inwestycje czy wybór ścieżki kariery. Jej dziennikarz zadał klasyczne pytania dotyczące finansów osobistych.

Jaki jest najlepszy pomysł na biznes?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Technologie
Chiny budują sztuczne Słońce. Tania i nieograniczona energia
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Technologie
ChatGPT wraca do łask. Szkoły rzuciły się na sztuczną inteligencję
Technologie
Chipy mózgowe Muska będą testowane na ludziach. Rusza rekrutacja
Technologie
Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia. To nie „kumulacja uszkodzeń"
Technologie
Izrael stworzył super-czołg ze sztuczną inteligencją. Załoga widzi przez pancerz
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej