W co inwestować pieniądze? Oto, co radzą ChatGPT i Bard

Najpotężniejsze chatboty na świecie poproszono o porady inwestycyjne, a odpowiedzi były często bardzo konkretne i zaskakujące. Co proponują? Czym się różnią? Kto wypadł najlepiej?

Aktualizacja: 14.04.2023 12:58 Publikacja: 13.04.2023 09:19

ChatGPT doradził takie zawody jak analityk danych i inżynier uczenia maszynowego. Bard zachęcał do z

ChatGPT doradził takie zawody jak analityk danych i inżynier uczenia maszynowego. Bard zachęcał do zostania pielęgniarką, programistą, menedżerem mediów społecznościowych, a nawet instalatorem fotowoltaiki

Foto: Adobe Stock

Zarówno ChatGPT firmy OpenAI, jak i Bard Google mają ogromne możliwości obliczeniowe i zasoby danych. Agencja Reuters postanowiła sprawdzić, czy są w stanie m.in. doradzić inwestycje czy wybór ścieżki kariery. Jej dziennikarz zadał klasyczne pytania dotyczące finansów osobistych.

Jaki jest najlepszy pomysł na biznes?

W tej kwestii ChatGPT opowiedział: „Jednym z pomysłów może być uruchomienie usługi dostarczania posiłków opartej na subskrypcji, która zaspokaja potrzeby klientów o określonych potrzebach lub preferencjach dietetycznych, takich jak diety wegańskie, bezglutenowe lub niskowęglowodanowe”.

Bard nie lubi ograniczać się do jednej opcji, nawet gdy jest o to proszony – woli listy. Wyrzucił całą masę pomysłów, w tym płatne spacery z psem, a nawet pracę jako wirtualny asystent.

Do jakiego amerykańskiego miasta powinienem się przenieść, aby zaoszczędzić najwięcej pieniędzy?

Wraz z rozwojem pracy zdalnej w dobie pandemii wielu Amerykanów rozważało przeniesienie się do tańszych lokalizacji. ChatGPT wyróżnił Fort Wayne w Indianie i Knoxville w Tennessee, chwaląc zarówno za przystępność cenową, jak i rosnące rynki pracy.

Czytaj więcej

Nadchodzi potężna sztuczna inteligencja. ChatGPT-5 to rewolucja w komunikacji

Bard również lubi Fort Wayne, ale dodał kilku innych pretendentów: Henderson, Nevada; Sioux Falls, Dakota Południowa; Wichita, Kansas; i Oklahoma City.

Które akcje dywidendowe są najatrakcyjniejsze?

Podkreślając, że nie może zapewnić spersonalizowanych porad inwestycyjnych ani przewidzieć wyników akcji, ChatGPT pochwalił giganta telekomunikacyjnego AT & T za tanie wskaźniki. Przykuły jego uwagę niższy niż przeciętny wskaźnik ceny do zysku oraz stopa dywidendy na poziomie 7,1 proc.

Tymczasem gadatliwy Bard zgodził się z wyborem AT&T, ale dodał także operatora telekomunikacyjnego Verizon, Procter & Gamble (PG.N), 3M i Johnson & Johnson jako okazyjne papiery.

Które ze wzrostowych akcji są najatrakcyjniej wyceniane?

ChatGPT wymienił Amazona, chwaląc giganta e-commerce za atrakcyjne wskaźniki ceny do sprzedaży i ceny do wartości księgowej po trudnym roku.

Bard wspomniał również o Amazonie, ale dorzucił Apple, Teslę i (co może nie dziwić) Alphabet, spółkę matkę Google (to ona stworzyła Barda), zauważając, że wskaźniki cen do zysków dla wszystkich z nich były znacznie poniżej ich pięcioletnich średnich.

W jakim kierunku rozwijać karierę?

ChatGPT doradził w szczególności takie zawody jak analityk danych i inżynier uczenia maszynowego.

Czytaj więcej

Chatbot Google stworzył teorie spiskowe. „Szczepionki zredukują populację”

Bard był nieco szerszy w swoich sugestiach, zachęcając do rozważenia zostania… pielęgniarką, programistą, menedżerem mediów społecznościowych, a nawet instalatorem fotowoltaiki.

Jakie amerykańskie uczelnie oferują najwięcej?

ChatGPT rzeczywiście miał kilka odpowiedzi: Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill i Uniwersytet Brighama Younga w Provo w stanie Utah.

Bard miał jednak inne przemyślenia. Wyróżnił University of Washington, CUNY Brooklyn, Purdue, University of Florida w Gainesville i Oklahoma State jako oferujące atrakcyjne połączenie jakości i wartości.

Jakie miejsce na wakacje jest najtańszą opcją?

Bard nie był tu zbyt pomocny, sugerując spanie z przyjaciółmi lub rodziną.

ChatGPT miał konkretne pomysły na niedrogą letnią wycieczkę: Park Narodowy Great Smoky Mountains, Myrtle Beach, Południowa Karolina i Austin w Teksasie.

Czy za pieniądze można kupić szczęście?

Na koniec dziennikarz Reutersa zadał najbardziej skomplikowane pytanie o rolę pieniędzy. ChatGPT przyznał, że może to być czynnik szczęśliwego życia: „Badania wykazały, że do pewnego momentu wzrost bogactwa może wiązać się ze zwiększonym szczęściem, ponieważ może zapewnić dostęp do podstawowych potrzeb, takich jak żywność, schronienie i opieka zdrowotna, a także możliwości edukacji i doświadczeń”.

Ale Bard był nieco bardziej deklaratywny w temacie, że gotówka nie da ostatecznej satysfakcji, której szuka człowiek. „Pieniądze nie mogą kupić  szczęścia samego w sobie" – powiedział. „Szczęście to stan umysłu, który pochodzi z wnętrza. To nie jest coś, co można kupić lub sprzedać. Trzeba przyznać, że nie każdy człowiek ma tego świadomość.

Niestety, z Polski wciąż nie można zadać pytań Bardowi, bo Google nie wprowadziło nad Wisłę tej usługi. Możliwe jest przepytanie ChatGPT, ale za darmo dostępna jest tylko wersja GPT-3,5, której zasób danych kończy się na 2021 roku. Dopiero wersja GPT-4 zawiera aktualniejsze dane, ale trzeba za nią płacić 20 dol. miesięcznie.

Odpowiedzi wciąż są bardzo ogólnikowe i mało użyteczne, co wyszło, gdy "Rzeczpospolita" niedawno zapytała ChatGPT, w co zainwestować 1000 zł. Rozczarowani mogą ponowić rozmowę z botem za jakiś czas, gdyż możliwości konwersacyjnej sztucznej inteligencji wciąż rosną, a w końcu tego roku spodziewana jest wersja GPT-5. Kto wie, czy niedługo każdy człowiek nie będzie miał takiego osobistego cyfrowego asystenta i doradcę w każdej dziedzinie.

Zarówno ChatGPT firmy OpenAI, jak i Bard Google mają ogromne możliwości obliczeniowe i zasoby danych. Agencja Reuters postanowiła sprawdzić, czy są w stanie m.in. doradzić inwestycje czy wybór ścieżki kariery. Jej dziennikarz zadał klasyczne pytania dotyczące finansów osobistych.

Jaki jest najlepszy pomysł na biznes?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”
Materiał Promocyjny
Znamy laureatów 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge
Technologie
Nanoboty i „żywe plomby”. Naukowcy opracowali przełomowe metody leczenia zębów
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach