Reklama
Rozwiń

Hollywood nie chce AI. Kto jeszcze protestuje przeciw sztucznej inteligencji

Aktorzy w USA dołączyli do protestujących od niemal trzech miesięcy scenarzystów. Boją się, że stracą pracę przez sztuczną inteligencję. Ale zawodów zagrożonych przez algorytmy jest więcej.

Aktualizacja: 17.07.2023 06:03 Publikacja: 17.07.2023 03:25

Aktorzy protestują w Hollywood. Boją się, że zastąpią ich awatary

Aktorzy protestują w Hollywood. Boją się, że zastąpią ich awatary

Foto: Bloomberg

W niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Sztucznej Inteligencji. Wątpliwe, by w Hollywood świętowano z tego powodu. Tamtejsi scenarzyści już od dawna manifestują zwoje niezadowolenie wobec botów, które są w stanie pisać skrypty, zabierając im pracę. Tym bardziej że studia filmowe coraz mocniej interesują się tańszą „twórczością” algorytmów.

Teraz do oburzonych dołączają aktorzy. Też boją się AI. Twierdzą, że producenci filmowi domagają się od nich cyfrowych klonów. Takie awatary mogłyby występować zamiast prawdziwych aktorów. Co więcej, studia chciałyby dostać takie prawa do wizerunku niemal za darmo (aktorom płacono by za jeden dzień pracy na planie, w czasie którego ich sylwetki zostałyby zeskanowane), i na nieokreślony czas. Strajk ogłosiło już zrzeszające pracowników z tej branży stowarzyszenie SAG-AFTRA. To właśnie jego przedstawiciele poinformowali o kontrowersyjnej propozycji, jaką miała przedstawić organizacja zrzeszająca producentów filmowych (Alliance of Motion Picture and Television Producers – AMPTP).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim