Reklama
Rozwiń

Sukces naukowców w walce ze starzeniem. Przełomowa rola sztucznej inteligencji

Naukowcy z prestiżowego MIT i uniwersytetu Harvard wykorzystali AI do stworzenia nowych związków senolitycznych, które mogą hamować procesy związane z podeszłym wiekiem. Starzejące się komórki mogą być usuwane z organizmu i to bez skutków ubocznych.

Publikacja: 19.07.2023 12:46

Wynik prac naukowców jest kamieniem milowym zarówno dla badań nad długowiecznością, jak i zastosowan

Wynik prac naukowców jest kamieniem milowym zarówno dla badań nad długowiecznością, jak i zastosowania sztucznej inteligencji do odkrywania leków

Foto: Adobe stock

Trenując głębokie sieci neuronowe na danych eksperymentalnych, naukowcy byli w stanie zidentyfikować trzech potencjalnych kandydatów na leki z puli ponad 800 tys. cząsteczek. Mają one mieć, lepsze właściwości kliniczne niż istniejące senolityki. To związki, których działanie polega na selektywnym eliminowaniu starzejących się komórek. Naukowcy od lat pracują nad wykorzystaniem ich w tworzeniu skutecznych leków przeciwstarzeniowych.

Według portalu ScitechDaily nowa platforma AI obiecuje przyspieszyć postęp w opracowywaniu nowych senolitycznych związków i badaniach nad długowiecznością. Niedawny artykuł opublikowany w magazynie „Nature Aging” przez naukowców z Integrated Biosciences, firmy biotechnologicznej łączącej biologię syntetyczną i uczenie maszynowe w celu zwalczania starzenia – wskazuje, że takie badania faktycznie przyniosły pierwsze sukcesy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim