Reklama
Rozwiń

Paliwem wodór ze Słońca? Naukowcy opracowali rewolucyjne urządzenie

Inżynierowie z teksańskiego Uniwersytetu Rice opracowali urządzenie, które może przekształcać światło słoneczne w wodór z niespotykaną dotąd wydajnością. Nowa technologia jest znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie czystej energii.

Publikacja: 29.07.2023 07:48

Po ponad dwóch latach badań powstało urządzenie, zamieniając wysoce wydajne ogniwo słoneczne w reakt

Po ponad dwóch latach badań powstało urządzenie, zamieniając wysoce wydajne ogniwo słoneczne w reaktor, który jest w stanie wykorzystać zebraną energię słoneczną do rozbicia wody na tlen i wodór

Foto: Adobe Stock

Ogniwo fotoelektrochemiczne, zawiera halogenkowe perowskitowe półprzewodniki i elektrokatalizatory nowej generacji i to w formie jednego urządzenia. Może być produkowane na skale masową. Stanowi ono potencjalną platformę dla reakcji chemicznych wykorzystujących energię słoneczną do wytwarzania paliwa. Zdaniem naukowców dzięki temu urządzeniu produkcja wodoru będzie łatwiejsza i tańsza, a wodór jako paliwo zyska na popularności.

Na razie wodór jest pozyskiwany w 96 procentach jako produkt uboczny obróbki gazu ziemnego, co sprawia, że trudno go nazwać ekologicznym. Jego otrzymywanie wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych. Zaledwie 4 proc. wodory wytwarza się przez elektrolizę wody i dotychczas uznawano tę metodę za najbardziej obiecująca w pozyskiwaniu wodoru. Jest ona jednak nadal kosztowna i mało wydajna.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim