Rewolucja w elektronice. Powstał nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej

Trzej naukowcy z Korei Południowej twierdzą, że stworzyli nadprzewodnik, który działa zarówno w temperaturze pokojowej jak w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Potwierdzenie tego będzie ogromnym przełomem w elektronice i może obniżyć ceny prądu.

Publikacja: 27.07.2023 14:29

Nadprzewodnictwo może zapewnić super wydajne linie przesyłowe energii. Ze względu na brak strat ener

Nadprzewodnictwo może zapewnić super wydajne linie przesyłowe energii. Ze względu na brak strat energii w przesyłaniu, mogłaby ona znacznie potanieć

Foto: Bloomberg

Nadprzewodniki to materiały, które są w stanie przewodzić elektryczność praktycznie bez oporu, a zatem mają prawie zerowe straty energii w postaci choćby emitowanego ciepła. Zwykle wymagają do działania ekstremalnie niskich temperatur i ciśnienia. W nowym artykule naukowcy z Korei twierdzą, że są w stanie wyprodukować zmodyfikowaną formę ołowiowo-apatytową nazwaną LK-99, która jest nadprzewodząca w dowolnej temperaturze poniżej 127 stopni i to bez potrzeby stosowania komór ciśnieniowych. Za przełomem stoją Sukbae Lee i Ji-Hoon Kim z Quantum Energy Research Center w Korei Południowej oraz Young-Wan Kwon z KU-KIST Graduate School of Converging Science and Technology na Uniwersytecie Koreańskim.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem