Rewolucja w elektronice. Powstał nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej

Trzej naukowcy z Korei Południowej twierdzą, że stworzyli nadprzewodnik, który działa zarówno w temperaturze pokojowej jak w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Potwierdzenie tego będzie ogromnym przełomem w elektronice i może obniżyć ceny prądu.

Publikacja: 27.07.2023 14:29

Nadprzewodnictwo może zapewnić super wydajne linie przesyłowe energii. Ze względu na brak strat ener

Nadprzewodnictwo może zapewnić super wydajne linie przesyłowe energii. Ze względu na brak strat energii w przesyłaniu, mogłaby ona znacznie potanieć

Foto: Bloomberg

Nadprzewodniki to materiały, które są w stanie przewodzić elektryczność praktycznie bez oporu, a zatem mają prawie zerowe straty energii w postaci choćby emitowanego ciepła. Zwykle wymagają do działania ekstremalnie niskich temperatur i ciśnienia. W nowym artykule naukowcy z Korei twierdzą, że są w stanie wyprodukować zmodyfikowaną formę ołowiowo-apatytową nazwaną LK-99, która jest nadprzewodząca w dowolnej temperaturze poniżej 127 stopni i to bez potrzeby stosowania komór ciśnieniowych. Za przełomem stoją Sukbae Lee i Ji-Hoon Kim z Quantum Energy Research Center w Korei Południowej oraz Young-Wan Kwon z KU-KIST Graduate School of Converging Science and Technology na Uniwersytecie Koreańskim.

Nadprzewodzenie i tańszy prąd

Taki nadprzewodnik byłby niezwykle użyteczny. Skutkowałby wyższą wydajnością komputerów osobistych. Może być stosowany w urządzeniach MRI bez konieczności ekstremalnego chłodzenia, które wymaga helu. Może zastąpić potężne magnesy w pociągach i reaktorach termojądrowych. I oczywiście może zapewnić super wydajne linie przesyłowe energii. Ze względu na brak strat energii w przesyłaniu, mogłaby ona znacznie potanieć.

Zdaniem naukowców zastąpienie części ołowiu w LK-99 jonami miedzi powoduje nieznaczne zmniejszenie objętości materiału, co skutkuje niewielkimi zniekształceniami strukturalnymi. Odkształcenie to prowadzi do powstania nadprzewodzących studni kwantowych. Właśnie te studnie są kluczem do osiągnięcia nadprzewodnictwa. Ponadto materiał nie jest w stanie się odkształcić i stracić tych właściwości.

Czytaj więcej

Rewolucja w energetyce. USA zbudują globalną sieć bezprzewodową

Aktywacja tradycyjnych nadprzewodników wymaga odpowiednich warunków fizycznych, co ogranicza zakres ich zastosowania do dużych lub nieporęcznych instalacji, układów eksperymentalnych itp. „Wszystkie dowody i wyjaśnienia prowadzą do tego, że LK-99 jest pierwszym nadprzewodnikiem działającym w temperaturze pokojowej i ciśnieniu otoczenia – stwierdzili autorzy artykułu.

Ich badanie nie zostało jeszcze zaakceptowane ani opublikowane w recenzowanym czasopiśmie. Profesorowie Susannah Speller i Chris Grovenor z Wydziału Materiałów Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedzieli wcześniej, że mają pewne wątpliwości co do twierdzeń południowokoreańskiego zespołu. - Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że otrzymaliśmy przekonujące dowody na nadprzewodnictwo w tych próbkach – podali. Ich zdaniem artykuł był interesujący, chociaż wyniki nie były w pełni przekonujące.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.