„Enzym energetyczny”. Czysty prąd popłynie dosłownie z powietrza

Nie chodzi wcale o wiatr. Na horyzoncie widać nowatorski sposób na wytwarzanie czystej energii. Chodzi o „enzym energetyczny”, który odkryli naukowcy z Monash University w Australii.

Publikacja: 10.03.2023 15:11

Enzym jest w stanie wykorzystywać niewielkie ilości wodoru dostępnego w powietrzu do wytwarzania ene

Enzym jest w stanie wykorzystywać niewielkie ilości wodoru dostępnego w powietrzu do wytwarzania energii

Foto: Adobe Stock

Ów enzym jest w stanie wykorzystywać niewielkie ilości wodoru dostępnego w powietrzu do wytwarzania energii. Jak pisze magazyn „Nature”, odkrycie może doprowadzić w przyszłości do opracowania urządzeń, które dosłownie generowałyby energię elektryczną z powietrza. Taka technologia mogłaby całkowicie zastąpić paliwa kopalne, a nawet nieemisyjne, zielone źródła, jak energetykę wiatrową czy fotowoltaikę, które są uzależnione od warunków atmosferycznych.

Na razie taka wizja jest odległa, ale prace zespołu z Monash University udowadniają, że jest ona realna. Tym bardziej że oparta na zjawiskach zachodzących w przyrodzie. Naukowcy pod lupę wzięli bowiem bakterie żyjące w regionach ubogich w składniki odżywcze, które są w stanie zamieniać wodór z atmosfery w źródło energii. Takie procesy zachodzą np. w surowym ekosystemie Antarktydy, kraterach wulkanicznych i głębinach oceanów. Zdolności takie ma bakteria Mycobacterium smegmatis. To właśnie jej badania pozwoliły wyekstrahować ów enzym.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT
Technologie
Brytyjscy chirurdzy korzystają z usług polskiego start-upu. Ma nowatorską technologię
Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy