Aktualizacja: 15.11.2024 04:31 Publikacja: 10.03.2023 15:11
Enzym jest w stanie wykorzystywać niewielkie ilości wodoru dostępnego w powietrzu do wytwarzania energii
Foto: Adobe Stock
Ów enzym jest w stanie wykorzystywać niewielkie ilości wodoru dostępnego w powietrzu do wytwarzania energii. Jak pisze magazyn „Nature”, odkrycie może doprowadzić w przyszłości do opracowania urządzeń, które dosłownie generowałyby energię elektryczną z powietrza. Taka technologia mogłaby całkowicie zastąpić paliwa kopalne, a nawet nieemisyjne, zielone źródła, jak energetykę wiatrową czy fotowoltaikę, które są uzależnione od warunków atmosferycznych.
Na razie taka wizja jest odległa, ale prace zespołu z Monash University udowadniają, że jest ona realna. Tym bardziej że oparta na zjawiskach zachodzących w przyrodzie. Naukowcy pod lupę wzięli bowiem bakterie żyjące w regionach ubogich w składniki odżywcze, które są w stanie zamieniać wodór z atmosfery w źródło energii. Takie procesy zachodzą np. w surowym ekosystemie Antarktydy, kraterach wulkanicznych i głębinach oceanów. Zdolności takie ma bakteria Mycobacterium smegmatis. To właśnie jej badania pozwoliły wyekstrahować ów enzym.
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
Duże modele językowe rozwijają „teorię umysłu” i zyskują zdolność przewidywania ludzkich myśli oraz emocji – ogłosił polski naukowiec z Uniwersytetu Stanforda.
Rodzimi naukowcy opracowali innowacyjną metodę pozyskiwania soli srebra. To ważne odkrycie dla wielu branż, bo nowy związek jest silnym tzw. reagentem, a jego użycie nie wymaga wyśrubowanych warunków fizycznych.
Konto na Facebooku po śmierci właściciela może zostać zarówno usunięte, jak i istnieć dalej. W tej drugiej sytuacji uzyskuje jednak status „In memoriam”, a zarządzanie nim przejmuje opiekun. Wyjaśniamy, co się dzieje z kontem na Facebooku po śmierci właściciela.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Ogromna popularność perceptronu Rosenblatta nie podobała się wielu badaczom. Należał do nich Marvin Minsky (1927–2016), notabene niezwykle zasłużony dla powstania i rozwoju AI. Do końca życia twierdził, że to on zaproponował nazwę „sztuczna inteligencja”.
Orlen „praktycznie” osiągnął porozumienie z Synthosem odnośnie do współpracy przy budowie modułowych reaktorów jądrowych SMR w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), poinformował prezes Ireneusz Fąfara.
Energa po roku zmienia zdanie i będzie jednak dochodziła roszczeń dotyczących podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Wcześniej takie wnioski do prokuratury złożyła Enea, partner Energi przy tym projekcie.
Wysokie ceny energii, wynikające z państwowego monopolu jej produkcji z węgla z nierentownych kopalń, plus monopol przesyłu – oto jedna z przyczyn spadku konkurencyjności naszego przemysłu.
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba firm zajmujących się odkrywaniem leków zwiększyła się w Polsce o niespełna 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosły nakłady na biotechnologię. Ale nadal stanowią kroplę w morzu potrzeb.
Branża OZE docenia liberalizację ustawy wiatrakowej, ale krytykuje nadmiar biurokratycznych obowiązków przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały z amerykańską instytucją finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation list intencyjny w sprawie wsparcia projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej równowartością ponad 4 mld zł. W grę wchodzi łącznie nawet 74 mld z.
Zarząd Legimi ujawnił, co oznacza „nieznacząca” zmiana liczby subskrybentów. Platforma przyznała, że w miesiąc straciła kilka procent abonentów za sprawą zmiany oferty i awantury z wydawcami książek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas