Jak poinformowała agencja kosmiczna NASA, Voyager 2, nie jest obecnie w stanie przesyłać danych ani odbierać poleceń. Kontakt został zakłócony, gdy seria zaplanowanych poleceń 21 lipca przypadkowo spowodowała skierowanie anteny o 2 stopnie od Ziemi. Zaplanowany reset ustawień zaplanowano na 15 października. NASA uważa, że reset, który ma na celu utrzymanie anteny Voyagera 2 skierowanej na Ziemię, powinien umożliwić wznowienie komunikacji.

Czytaj więcej

Loty międzygalaktyczne są możliwe. Powstaje przełomowy silnik termojądrowy

Zdaniem naukowców statek kosmiczny pozostanie na zaplanowanej trajektorii od teraz do 15 października. Voyager 2 i Voyager 1 zostały wystrzelone w 1977 roku. Voyager 1, który nadal działa normalnie, znajduje się prawie 15 miliardów mil od Ziemi. Sonda została zaprojektowana w celu znalezienia i zbadania krawędzi naszego Układu Słonecznego. Według NASA Voyager 1 był używany do badania Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. W 2018 roku, ponad 40 lat po wystrzeleniu, Voyager 2 wszedł w przestrzeń międzygwiezdną w 2018 roku. Voyager 2 był pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przeleciał obok planety Uran. Podczas lat spędzonych w kosmosie sonda odkryła kilkanaście nowych księżyców.

Statek kosmiczny jest obsługiwany przez Jet Propulsion Laboratory NASA, a misje Voyager są częścią NASA Heliophysics System Observatory, sponsorowanego przez Wydział Heliofizyki Dyrekcji Misji Naukowych w Waszyngtonie.