Jak poinformowała agencja kosmiczna NASA, Voyager 2, nie jest obecnie w stanie przesyłać danych ani odbierać poleceń. Kontakt został zakłócony, gdy seria zaplanowanych poleceń 21 lipca przypadkowo spowodowała skierowanie anteny o 2 stopnie od Ziemi. Zaplanowany reset ustawień zaplanowano na 15 października. NASA uważa, że reset, który ma na celu utrzymanie anteny Voyagera 2 skierowanej na Ziemię, powinien umożliwić wznowienie komunikacji.
Czytaj więcej
Opracowywany przez brytyjski start-up Pulsar Fusion silnik ma przynieść dużo większą moc i prędkości, co skróciłoby lot astronautów na Marsa o połowę, a na Tytana pięciokrotnie. To nie jedyny tak ambitny projekt.
Zdaniem naukowców statek kosmiczny pozostanie na zaplanowanej trajektorii od teraz do 15 października. Voyager 2 i Voyager 1 zostały wystrzelone w 1977 roku. Voyager 1, który nadal działa normalnie, znajduje się prawie 15 miliardów mil od Ziemi. Sonda została zaprojektowana w celu znalezienia i zbadania krawędzi naszego Układu Słonecznego. Według NASA Voyager 1 był używany do badania Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. W 2018 roku, ponad 40 lat po wystrzeleniu, Voyager 2 wszedł w przestrzeń międzygwiezdną w 2018 roku. Voyager 2 był pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przeleciał obok planety Uran. Podczas lat spędzonych w kosmosie sonda odkryła kilkanaście nowych księżyców.
Statek kosmiczny jest obsługiwany przez Jet Propulsion Laboratory NASA, a misje Voyager są częścią NASA Heliophysics System Observatory, sponsorowanego przez Wydział Heliofizyki Dyrekcji Misji Naukowych w Waszyngtonie.