Utracono kontakt z sondą Voyager 2. Zdumiewający błąd NASA

Wystrzelona 46 lat temu sonda znajduje się prawie 12,4 miliarda mil od Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że ponowny kontakt będzie możliwy dopiero w październiku.

Publikacja: 01.08.2023 13:23

Voyager 2 jest już w kosmosie 46 lat

Voyager 2 jest już w kosmosie 46 lat

Foto: NASA/JPL-Caltech

Jak poinformowała agencja kosmiczna NASA, Voyager 2, nie jest obecnie w stanie przesyłać danych ani odbierać poleceń. Kontakt został zakłócony, gdy seria zaplanowanych poleceń 21 lipca przypadkowo spowodowała skierowanie anteny o 2 stopnie od Ziemi. Zaplanowany reset ustawień zaplanowano na 15 października. NASA uważa, że reset, który ma na celu utrzymanie anteny Voyagera 2 skierowanej na Ziemię, powinien umożliwić wznowienie komunikacji.

Zdaniem naukowców statek kosmiczny pozostanie na zaplanowanej trajektorii od teraz do 15 października. Voyager 2 i Voyager 1 zostały wystrzelone w 1977 roku. Voyager 1, który nadal działa normalnie, znajduje się prawie 15 miliardów mil od Ziemi. Sonda została zaprojektowana w celu znalezienia i zbadania krawędzi naszego Układu Słonecznego. Według NASA Voyager 1 był używany do badania Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. W 2018 roku, ponad 40 lat po wystrzeleniu, Voyager 2 wszedł w przestrzeń międzygwiezdną w 2018 roku. Voyager 2 był pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przeleciał obok planety Uran. Podczas lat spędzonych w kosmosie sonda odkryła kilkanaście nowych księżyców.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Technologie
„Ojciec chrzestny AI” zdradza, kto przetrwa. „Świetny moment, by zostać hydraulikiem”
Technologie
Do 2035 r. wszystko się zmieni. Rewolucja w nauce i technologii oczami twórcy ChatGPT
Technologie
Amerykański generał: Zbliża się era hiperwojny, a Zachód nie jest na nią gotowy
Technologie
Twórca ChatGPT ostrzega: AI zmieni rynek pracy. Znikną zawody, wrócą „ludzie od pomysłów”
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Technologie
Nauczyciel czy chatbot? AI rewolucją w szkole