Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.06.2025 18:49 Publikacja: 01.08.2023 13:23
Voyager 2 jest już w kosmosie 46 lat
Foto: NASA/JPL-Caltech
Jak poinformowała agencja kosmiczna NASA, Voyager 2, nie jest obecnie w stanie przesyłać danych ani odbierać poleceń. Kontakt został zakłócony, gdy seria zaplanowanych poleceń 21 lipca przypadkowo spowodowała skierowanie anteny o 2 stopnie od Ziemi. Zaplanowany reset ustawień zaplanowano na 15 października. NASA uważa, że reset, który ma na celu utrzymanie anteny Voyagera 2 skierowanej na Ziemię, powinien umożliwić wznowienie komunikacji.
Zdaniem naukowców statek kosmiczny pozostanie na zaplanowanej trajektorii od teraz do 15 października. Voyager 2 i Voyager 1 zostały wystrzelone w 1977 roku. Voyager 1, który nadal działa normalnie, znajduje się prawie 15 miliardów mil od Ziemi. Sonda została zaprojektowana w celu znalezienia i zbadania krawędzi naszego Układu Słonecznego. Według NASA Voyager 1 był używany do badania Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. W 2018 roku, ponad 40 lat po wystrzeleniu, Voyager 2 wszedł w przestrzeń międzygwiezdną w 2018 roku. Voyager 2 był pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przeleciał obok planety Uran. Podczas lat spędzonych w kosmosie sonda odkryła kilkanaście nowych księżyców.
AI może nie tylko pozbawić nas pracy, ale i całkowicie nas zastąpić – ostrzega Geoffrey Hinton, noblista i pioni...
Sam Altman, szef OpenAI, przewiduje, że dzięki rozwojowi AI i spadającym kosztom tej technologii, przyszła dekad...
Rosyjska czy chińska AI może decydować kogo zabić – tam z procesu decyzyjnego usuwany jest człowiek, co pozwala...
Sam Altman ogłosił, iż świat wszedł w taki etap rozwoju AI, że nie da się już przewidzieć konsekwencji. Spodziew...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Aż 81 proc. pedagogów ma obawy, że uczniowie uzależnią się od AI. Do tego dochodzi lęk przed spłyceniem wiedzy o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas