Jak skolonizować Marsa? Naukowcy: Trzeba kopać tunele

Brytyjscy naukowcy uważają, że kolonizacja Marsa jest możliwa, ale wymaga wydrążenia głębokich tuneli pod powierzchnia planety. Już rozpoczęli testy w… kopalni soli.

Publikacja: 01.08.2023 14:19

Aby przetrwać na Marsie, ludzie muszą wykopać głębokie tunele, które zapewnią ochronę przed zabójczy

Aby przetrwać na Marsie, ludzie muszą wykopać głębokie tunele, które zapewnią ochronę przed zabójczym promienio- -waniem, pogodą i pozwolą magazynować lód wodny oraz żywność

Foto: mat. pras.

Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, już kilka lat temu powiedziała telewizji CNBC, że ludzie, by przetrwać na Marsie, muszą wykopać głębokie tunele, w których będą mieszkać na tej planecie. Zapewnią one ochronę przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym, niegościnnymi warunkami pogodowymi, a także pozwolą magazynować lód wodny i żywność.

Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham rozpoczęli projekt Bio-SPHERE w wyjątkowym środowisku badawczym, zlokalizowanym 1,1 km pod ziemią, w jednym z najgłębszych miejsc wydobywczych w Wielkiej Brytanii. Projekt ten ma na celu zbadanie, w jaki sposób można prowadzić działalność naukową i medyczną w wymagających warunkach panujących na Marsie oraz Księżycu. Jest to pierwsze z serii nowych obiektów laboratoryjnych do badania, w jaki sposób ludzie mogą pracować – i zachować zdrowie – podczas długich misji kosmicznych, co jest kluczowym wymogiem zapewniającym ciągłość misji na innych planetach.

Zespół naukowców współpracuje z Boulby Underground Laboratory, podziemnym obiektem o powierzchni 4000 m3 zajmującym się fizyką cząstek elementarnych, naukami o Ziemi i badaniami astrobiologicznymi.

Czytaj więcej

Utracono kontakt z sondą Voyager 2. Zdumiewający błąd NASA

Projekt Bio-SPHERE to sieć tuneli o powierzchni 3000 m3 przylegających do Laboratorium Boulby, które przechodzą przez złoża soli kamiennej sprzed 250 milionów lat. To środowisko geologiczne wraz z położeniem głęboko pod powierzchnią umożliwiło naukowcom odtworzenie warunków operacyjnych, jakich doświadczaliby ludzie pracujący w podobnych jaskiniach na Księżycu i Marsie.

Ochrona przed promieniowaniem na Marsie

Jednocześnie, dzięki ultraniskiemu promieniowaniu, jakie zapewnia ta głębokość, lokalizacja ta umożliwi naukowcom zbadanie, jak skuteczne mogą być podziemne siedliska w ochronie ludzi przed promieniowaniem kosmicznym, które stanowi poważne zagrożenie w eksploracji kosmosu, a także inne zagrożenia, takie jak spadające szczątki meteorytów, które mogą uszkodzić infrastrukturę podtrzymującą życie.

Pierwszy obiekt, który ma zostać otwarty w ramach projektu, oparty jest na trzymetrowym module symulacyjnym i jest przeznaczony do testowania procedur biomedycznych potrzebnych do przygotowania materiałów do leczenia uszkodzeń tkanek. Należą do nich złożone płyny, polimery i hydrożele do medycyny regeneracyjnej, które można wykorzystać na przykład w opatrunkach na rany lub wypełniaczach do łagodzenia uszkodzeń.

Technologie
Astronauci pojadą po Księżycu łazikiem. Pierwszy taki pojazd skonstruował Polak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI