Jak skolonizować Marsa? Naukowcy: Trzeba kopać tunele

Brytyjscy naukowcy uważają, że kolonizacja Marsa jest możliwa, ale wymaga wydrążenia głębokich tuneli pod powierzchnia planety. Już rozpoczęli testy w… kopalni soli.

Publikacja: 01.08.2023 14:19

Aby przetrwać na Marsie, ludzie muszą wykopać głębokie tunele, które zapewnią ochronę przed zabójczy

Aby przetrwać na Marsie, ludzie muszą wykopać głębokie tunele, które zapewnią ochronę przed zabójczym promienio- -waniem, pogodą i pozwolą magazynować lód wodny oraz żywność

Foto: mat. pras.

Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, już kilka lat temu powiedziała telewizji CNBC, że ludzie, by przetrwać na Marsie, muszą wykopać głębokie tunele, w których będą mieszkać na tej planecie. Zapewnią one ochronę przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym, niegościnnymi warunkami pogodowymi, a także pozwolą magazynować lód wodny i żywność.

Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham rozpoczęli projekt Bio-SPHERE w wyjątkowym środowisku badawczym, zlokalizowanym 1,1 km pod ziemią, w jednym z najgłębszych miejsc wydobywczych w Wielkiej Brytanii. Projekt ten ma na celu zbadanie, w jaki sposób można prowadzić działalność naukową i medyczną w wymagających warunkach panujących na Marsie oraz Księżycu. Jest to pierwsze z serii nowych obiektów laboratoryjnych do badania, w jaki sposób ludzie mogą pracować – i zachować zdrowie – podczas długich misji kosmicznych, co jest kluczowym wymogiem zapewniającym ciągłość misji na innych planetach.

Zespół naukowców współpracuje z Boulby Underground Laboratory, podziemnym obiektem o powierzchni 4000 m3 zajmującym się fizyką cząstek elementarnych, naukami o Ziemi i badaniami astrobiologicznymi.

Czytaj więcej

Utracono kontakt z sondą Voyager 2. Zdumiewający błąd NASA

Projekt Bio-SPHERE to sieć tuneli o powierzchni 3000 m3 przylegających do Laboratorium Boulby, które przechodzą przez złoża soli kamiennej sprzed 250 milionów lat. To środowisko geologiczne wraz z położeniem głęboko pod powierzchnią umożliwiło naukowcom odtworzenie warunków operacyjnych, jakich doświadczaliby ludzie pracujący w podobnych jaskiniach na Księżycu i Marsie.

Ochrona przed promieniowaniem na Marsie

Jednocześnie, dzięki ultraniskiemu promieniowaniu, jakie zapewnia ta głębokość, lokalizacja ta umożliwi naukowcom zbadanie, jak skuteczne mogą być podziemne siedliska w ochronie ludzi przed promieniowaniem kosmicznym, które stanowi poważne zagrożenie w eksploracji kosmosu, a także inne zagrożenia, takie jak spadające szczątki meteorytów, które mogą uszkodzić infrastrukturę podtrzymującą życie.

Pierwszy obiekt, który ma zostać otwarty w ramach projektu, oparty jest na trzymetrowym module symulacyjnym i jest przeznaczony do testowania procedur biomedycznych potrzebnych do przygotowania materiałów do leczenia uszkodzeń tkanek. Należą do nich złożone płyny, polimery i hydrożele do medycyny regeneracyjnej, które można wykorzystać na przykład w opatrunkach na rany lub wypełniaczach do łagodzenia uszkodzeń.

Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Technologie
Przełom w ochronie środowiska? Wodoodporny i ekologiczny papier może zastąpić plastik
Technologie
Chiny rzuciły wyzwanie Ameryce. Zaleją świat dużo tańszymi humanoidami i robo-psami