Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, już kilka lat temu powiedziała telewizji CNBC, że ludzie, by przetrwać na Marsie, muszą wykopać głębokie tunele, w których będą mieszkać na tej planecie. Zapewnią one ochronę przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym, niegościnnymi warunkami pogodowymi, a także pozwolą magazynować lód wodny i żywność.
Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham rozpoczęli projekt Bio-SPHERE w wyjątkowym środowisku badawczym, zlokalizowanym 1,1 km pod ziemią, w jednym z najgłębszych miejsc wydobywczych w Wielkiej Brytanii. Projekt ten ma na celu zbadanie, w jaki sposób można prowadzić działalność naukową i medyczną w wymagających warunkach panujących na Marsie oraz Księżycu. Jest to pierwsze z serii nowych obiektów laboratoryjnych do badania, w jaki sposób ludzie mogą pracować – i zachować zdrowie – podczas długich misji kosmicznych, co jest kluczowym wymogiem zapewniającym ciągłość misji na innych planetach.
Zespół naukowców współpracuje z Boulby Underground Laboratory, podziemnym obiektem o powierzchni 4000 m3 zajmującym się fizyką cząstek elementarnych, naukami o Ziemi i badaniami astrobiologicznymi.
Czytaj więcej
Wystrzelona 46 lat temu sonda znajduje się prawie 12,4 miliarda mil od Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że ponowny kontakt będzie możliwy dopiero w październiku.
Projekt Bio-SPHERE to sieć tuneli o powierzchni 3000 m3 przylegających do Laboratorium Boulby, które przechodzą przez złoża soli kamiennej sprzed 250 milionów lat. To środowisko geologiczne wraz z położeniem głęboko pod powierzchnią umożliwiło naukowcom odtworzenie warunków operacyjnych, jakich doświadczaliby ludzie pracujący w podobnych jaskiniach na Księżycu i Marsie.