Chiny stworzyły niezwykłą broń magnetyczną. „Przenosi przedmioty na odległość”

„Moc” – tak nazywa się wynalazek Pekinu, który może trafić do arsenału chińskiej armii lub agencji kosmicznej. Mowa o broni, która nie ma na celu niszczenia wrogich celów, lecz zdalne przejmowanie nad nimi kontroli czy przemieszczanie przedmiotów.

Publikacja: 08.09.2023 14:01

Prezydent Chin Xi Jinping może zyskać kolejny atut w rozmowach z USA

Prezydent Chin Xi Jinping może zyskać kolejny atut w rozmowach z USA

Foto: Bloomberg

Działo magnetyczne, opracowane przez chińskich naukowców, wytwarza pierścienie plazmowe. To one spełniają rolę wielkiego magnesu. W praktyce można wyobrazić sobie, że urządzenie tego typu – umieszczone np. na orbicie – mogłoby przejąć kontrolę nad opancerzonymi wozami wrogiej armii. Ale „Moc” oficjalnie ma działać w innym celu.

Jak donosi „South China Morning Post”, idea jest taka, aby za pośrednictwem tej technologii na odległość sterować „obiektami” w przestrzeni kosmicznej. Działo umieszczone na statku kosmicznym mogłoby pomóc w sterowaniu urządzeniami i przedmiotami, co wyeliminowałoby konieczność używania robotycznych ramion. W przyszłości mogłoby być również skierowane z powierzchni Ziemi w kosmos. Chodzić mogłoby zatem o zmianę trajektorii satelity, czy ściągania kosmicznych śmieci. Ekspercie zwracają uwagę, iż zdalne manipulowanie obiektami przy wykorzystaniu sił magnetycznych to wizja, którą naukowcy starają się zmaterializować już od wielu dekad. Projekty tego typu dotąd nie przynosiły jednak oczekiwanych rezultatów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem