Reklama
Rozwiń

Chiny opracowały niezwykle wytrzymały materiał. To ma być przełom w lotnictwie

Nowy materiał wytrzymał podczas testów temperatury do 4 tys. stopni Celsjusza, nie topiąc się ani nie odkształcając. Może być zastosowany w samolotach hipersonicznych i broni rakietowej. Informacje o chińskim sukcesie wzbudziły niepokój w Ameryce.

Aktualizacja: 30.10.2023 07:38 Publikacja: 29.10.2023 08:46

To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Na z

To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Na zdjęciu wizja amerykańskiego eksperymentalnego bezzałogowca Boeing X-51A Waverider

Foto: US Air Force

Jak twierdzi chiński dziennik „South China Morning Post" (SCMP), oznacza to, że Pekin znacznie wyprzedził Stany Zjednoczone w wyścigu, kto pierwszy zbuduje samolot hipersoniczny. Materiał może też zwiększyć możliwości rakiet bojowych.

„Lot testowy samolotu zakończył się całkowitym sukcesem” – stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Physics of Gases”, nie ujawniając żadnych szczegółów.

- Postęp nowej technologii termicznej może pomóc w tworzeniu samolotów hipersonicznych wielokrotnego użytku o większym zasięgu i większej prędkości - stwierdził kierownik zespołu, Ai Bangcheng, zastępca dyrektora Chińskiej Akademii Aerodynamiki Aerokosmicznej w Pekinie.

Czytaj więcej

To ma być hipersoniczny następca Blackbirda. Mocna odpowiedź Rosji i Chinom

To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Broń hipersoniczna, w porównaniu z konwencjonalnymi rakietami balistycznymi, osiąga prędkości ponad pięciokrotnie większe od prędkości dźwięku i zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny poczyniły na nią duże zakłady.

Hipersoniczny wyścig: Chiny przegoniły USA?

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) wykonała w 2021 r. więcej lotów testowych z hiperdźwiękami niż Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich 10 lat. Program PLA koncentruje się na rozwoju dwóch typów maszyn: rakiet hipersonicznych przeznaczonych do odpalania głowic konwencjonalnych lub nuklearnych oraz samolotów hipersonicznych przystosowanych do działań rozpoznawczych, uderzeniowych lub transportowych.

Tymczasem, jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Biuro Budżetowe Kongresu USA, główną przeszkodą, przed którą stoją amerykańscy twórcy urządzeń hipersonicznych, są uszkodzenia termiczne.

„Podstawowym pozostałym wyzwaniem jest radzenie sobie z ekstremalnymi temperaturami, na jakie narażone są pociski hipersoniczne, poruszające się z dużą prędkością w atmosferze przez większą część lotu” – zauważono w badaniu, cytowanym przez Interesting Engineering.

Czytaj więcej

Rosja straszy bronią hipersoniczną. Ale właśnie nadchodzi jej pogromca

„Ochrona wrażliwej elektroniki rakiet hipersonicznych, zrozumienie działania różnych materiałów i przewidywanie aerodynamiki w utrzymujących się temperaturach sięgających 1650 stopni Celsjusza) wymagają szeroko zakrojonych testów w locie. Testy trwają, ale niepowodzenia w ostatnich latach opóźniły postęp” – czytamy.

Nowe silniki wchodzą do gry

Wcześniej Chiny chwaliły się już dużym postępem w poprawie efektywności silników strumieniowych scramjet. W zeszłym roku chińscy badacze ogłosili, że stworzyli „pierwszy na świecie” silnik z hipersoniczną falą detonacyjną, który przy użyciu niedrogiego paliwa do silników odrzutowych może rozpędzać odrzutowiec do prędkości 9 Mach, czyli dziewięć razy większą od prędkości dźwięku.

Pekin ma już dysponować wielkim ogromnym arsenałem broni hipersonicznej, którego część jest przeznaczona do uderzania w cele ruchome na duże odległości, takie jak lotniskowiec – z większą precyzją i zwrotnością.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku