Jak twierdzi chiński dziennik „South China Morning Post" (SCMP), oznacza to, że Pekin znacznie wyprzedził Stany Zjednoczone w wyścigu, kto pierwszy zbuduje samolot hipersoniczny. Materiał może też zwiększyć możliwości rakiet bojowych.
„Lot testowy samolotu zakończył się całkowitym sukcesem” – stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Physics of Gases”, nie ujawniając żadnych szczegółów.
- Postęp nowej technologii termicznej może pomóc w tworzeniu samolotów hipersonicznych wielokrotnego użytku o większym zasięgu i większej prędkości - stwierdził kierownik zespołu, Ai Bangcheng, zastępca dyrektora Chińskiej Akademii Aerodynamiki Aerokosmicznej w Pekinie.
Czytaj więcej
Amerykanie odrabiają opóźnienie wobec największych rywali w pracach nad pociskami hipersonicznymi. Szykują też bombowiec, który ma polecieć z prędkością nawet do 12 tys. km/h.
To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Broń hipersoniczna, w porównaniu z konwencjonalnymi rakietami balistycznymi, osiąga prędkości ponad pięciokrotnie większe od prędkości dźwięku i zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny poczyniły na nią duże zakłady.