Chiny opracowały niezwykle wytrzymały materiał. To ma być przełom w lotnictwie

Nowy materiał wytrzymał podczas testów temperatury do 4 tys. stopni Celsjusza, nie topiąc się ani nie odkształcając. Może być zastosowany w samolotach hipersonicznych i broni rakietowej. Informacje o chińskim sukcesie wzbudziły niepokój w Ameryce.

Aktualizacja: 30.10.2023 07:38 Publikacja: 29.10.2023 08:46

To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Na z

To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Na zdjęciu wizja amerykańskiego eksperymentalnego bezzałogowca Boeing X-51A Waverider

Foto: US Air Force

Jak twierdzi chiński dziennik „South China Morning Post" (SCMP), oznacza to, że Pekin znacznie wyprzedził Stany Zjednoczone w wyścigu, kto pierwszy zbuduje samolot hipersoniczny. Materiał może też zwiększyć możliwości rakiet bojowych.

„Lot testowy samolotu zakończył się całkowitym sukcesem” – stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Physics of Gases”, nie ujawniając żadnych szczegółów.

- Postęp nowej technologii termicznej może pomóc w tworzeniu samolotów hipersonicznych wielokrotnego użytku o większym zasięgu i większej prędkości - stwierdził kierownik zespołu, Ai Bangcheng, zastępca dyrektora Chińskiej Akademii Aerodynamiki Aerokosmicznej w Pekinie.

Czytaj więcej

To ma być hipersoniczny następca Blackbirda. Mocna odpowiedź Rosji i Chinom

To może być punkt zwrotny w walce z Ameryką o przewagę w dziedzinie technologii hipersonicznej. Broń hipersoniczna, w porównaniu z konwencjonalnymi rakietami balistycznymi, osiąga prędkości ponad pięciokrotnie większe od prędkości dźwięku i zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny poczyniły na nią duże zakłady.

Hipersoniczny wyścig: Chiny przegoniły USA?

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) wykonała w 2021 r. więcej lotów testowych z hiperdźwiękami niż Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich 10 lat. Program PLA koncentruje się na rozwoju dwóch typów maszyn: rakiet hipersonicznych przeznaczonych do odpalania głowic konwencjonalnych lub nuklearnych oraz samolotów hipersonicznych przystosowanych do działań rozpoznawczych, uderzeniowych lub transportowych.

Tymczasem, jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Biuro Budżetowe Kongresu USA, główną przeszkodą, przed którą stoją amerykańscy twórcy urządzeń hipersonicznych, są uszkodzenia termiczne.

„Podstawowym pozostałym wyzwaniem jest radzenie sobie z ekstremalnymi temperaturami, na jakie narażone są pociski hipersoniczne, poruszające się z dużą prędkością w atmosferze przez większą część lotu” – zauważono w badaniu, cytowanym przez Interesting Engineering.

Czytaj więcej

Rosja straszy bronią hipersoniczną. Ale właśnie nadchodzi jej pogromca

„Ochrona wrażliwej elektroniki rakiet hipersonicznych, zrozumienie działania różnych materiałów i przewidywanie aerodynamiki w utrzymujących się temperaturach sięgających 1650 stopni Celsjusza) wymagają szeroko zakrojonych testów w locie. Testy trwają, ale niepowodzenia w ostatnich latach opóźniły postęp” – czytamy.

Nowe silniki wchodzą do gry

Wcześniej Chiny chwaliły się już dużym postępem w poprawie efektywności silników strumieniowych scramjet. W zeszłym roku chińscy badacze ogłosili, że stworzyli „pierwszy na świecie” silnik z hipersoniczną falą detonacyjną, który przy użyciu niedrogiego paliwa do silników odrzutowych może rozpędzać odrzutowiec do prędkości 9 Mach, czyli dziewięć razy większą od prędkości dźwięku.

Pekin ma już dysponować wielkim ogromnym arsenałem broni hipersonicznej, którego część jest przeznaczona do uderzania w cele ruchome na duże odległości, takie jak lotniskowiec – z większą precyzją i zwrotnością.

Jak twierdzi chiński dziennik „South China Morning Post" (SCMP), oznacza to, że Pekin znacznie wyprzedził Stany Zjednoczone w wyścigu, kto pierwszy zbuduje samolot hipersoniczny. Materiał może też zwiększyć możliwości rakiet bojowych.

„Lot testowy samolotu zakończył się całkowitym sukcesem” – stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Physics of Gases”, nie ujawniając żadnych szczegółów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Powstała przełomowa bateria wodna. Może odesłać akumulatory litowe na emeryturę
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI
Technologie
Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej