Aktualizacja: 10.05.2025 14:44 Publikacja: 30.11.2023 12:35
Firma przewiduje budowę małych reaktorów termojądrowych, które można strategicznie zainstalować w regionalnych zakładach izotopowych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie
Foto: Astral Systems
Astral Systems, firma założona na Uniwersytecie w Bristolu, pokazała zastosowanie pierwszego w swoim rodzaju wielostanowego reaktora termojądrowego (Multi-State Fusion - MSF). Jest on przeznaczony do wytwarzania izotopów medycznych potrzebnych zarówno do radioterapii nowotworów, jak i obrazowania diagnostycznego.
Izotopy te mogą odgrywać kluczową rolę w celowanym leczeniu nowotworów poprzez skuteczne zabijanie komórek nowotworowych podczas radioterapii. – Medycyna nuklearna od dziesięcioleci pomaga ratować życie, umożliwiając lekarzom skanowanie w poszukiwaniu raka i bezpośrednie leczenie nowotworów i komórek nowotworowych u źródła – powiedział Talmon Firestone, współzałożyciel i dyrektor generalny Astral Systems oraz pracownik naukowy na Uniwersytecie im. Bristolu, cytowany przez serwis Interesting Engineering. Ponadto mogą służyć jako „znaczniki radioaktywne” w organizmie, ułatwiając wykrywanie schorzeń za pomocą obrazowania. Izotopy wytwarzają promieniowanie, które można wykryć i określić ilościowo, dostarczając lekarzom istotnych informacji na temat struktury i funkcji narządów i tkanek w organizmie.
Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić świat do energetycznego kryzysu. Wykorzys...
Zrozumienie „języka” zwierząt od wieków było jednym z marzeń ludzkości. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji...
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
To, co dotąd było kulą u nogi rozwoju innowacji w Polsce, ma stać się świetnie działającym trybikiem – taki jest...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas