Reklama
Rozwiń

Małe reaktory termojądrowe będą leczyć raka. „Medycyna nuklearna” przyspiesza

Brytyjski start-up zaprezentował innowacyjną technologię, która może zmienić wspomóc leczenie nowotworów. „Medycyna nuklearna” stanie się bardziej dostępna.

Publikacja: 30.11.2023 12:35

Firma przewiduje budowę małych reaktorów termojądrowych, które można strategicznie zainstalować w re

Firma przewiduje budowę małych reaktorów termojądrowych, które można strategicznie zainstalować w regionalnych zakładach izotopowych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie

Foto: Astral Systems

Astral Systems, firma założona na Uniwersytecie w Bristolu, pokazała zastosowanie pierwszego w swoim rodzaju wielostanowego reaktora termojądrowego (Multi-State Fusion - MSF). Jest on przeznaczony do wytwarzania izotopów medycznych potrzebnych zarówno do radioterapii nowotworów, jak i obrazowania diagnostycznego.

Izotopy te mogą odgrywać kluczową rolę w celowanym leczeniu nowotworów poprzez skuteczne zabijanie komórek nowotworowych podczas radioterapii. – Medycyna nuklearna od dziesięcioleci pomaga ratować życie, umożliwiając lekarzom skanowanie w poszukiwaniu raka i bezpośrednie leczenie nowotworów i komórek nowotworowych u źródła – powiedział Talmon Firestone, współzałożyciel i dyrektor generalny Astral Systems oraz pracownik naukowy na Uniwersytecie im. Bristolu, cytowany przez serwis Interesting Engineering. Ponadto mogą służyć jako „znaczniki radioaktywne” w organizmie, ułatwiając wykrywanie schorzeń za pomocą obrazowania. Izotopy wytwarzają promieniowanie, które można wykryć i określić ilościowo, dostarczając lekarzom istotnych informacji na temat struktury i funkcji narządów i tkanek w organizmie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim