Chodzi o zminiaturyzowany ultrasongraf, który – zintegrowany z bielizną, np. stanikiem – umożliwiłby częstsze monitorowanie pacjentek. Przenośne urządzenie ultradźwiękowe, które umożliwi wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium, może być – dzięki drukowi 3D – dopasowane do fizjonomii konkretnych osób, tak by nie przeszkadzało w codziennych czynnościach i pozostawało niewidoczne.

Jak szybko wykryć nowotwór

„Wkładka” do biustonosza przypomina plaster miodu i umożliwia obrazowanie piersi pod różnymi kątami, w czasie rzeczywistym. Jak wyjaśnia kierująca projektem Canan Dagdeviren, profesor nadzwyczajna w Media Lab MIT, innowacyjne rozwiązanie jest przenośne i łatwe w obsłudze – nie jest w tym celu wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Urządzenie diagnostyczne ma zapobiec sytuacjom, gdy pomiędzy regularnie zaplanowanymi mammografiami rozwija się guz piersi (tzw. rak interwałowy).

Czytaj więcej

Małe reaktory termojądrowe będą leczyć raka. „Medycyna nuklearna” przyspiesza

Dagdeviren, której zespół specjalizuje się w opracowywaniu przenośnych urządzeń elektronicznych dopasowujących się do ciała, testowała urządzenie na 71-letniej pacjentce, która w przeszłości cierpiała na torbiele piersi. Próby wykazały, że – dzięki ubieralnemu urządzeniu – lekarze byli w stanie wykryć cysty o średnicy zaledwie 0,3 cm, a zminiaturyzowany sprzęt osiągnął rozdzielczość porównywalną z tradycyjnym USG (obrazowanie tkanki możliwe było na głębokości aż do 8 cm).