Robomysz została skonstruowana przy pomocy drukarki 3D – posiada elastyczny kręgosłup z ośmioma sterowanymi tzw. przegubami, mierzy ok. 40 cm długości i waży ledwie 225 gramów.

Jak podaje „New Scientist”, robot przy dynamicznym ruchach i gwałtownych skrętach zachowuje się zdecydowanie lepiej niż inne podobne „sztywne” konstrukcje. Test równowagi, który polegał na podnoszeniu każdej nogi po kolei, oblały roboty z „usztywnionym” kręgosłupem. Świetnie wypada w nim natomiast robomysz, potrafiąca zmieniać środek ciężkości i wyginać się, aby pozostać w pozycji pionowej. Naukowcy odkryli, że stworzony przez nich „gryzoń” poruszał się o 17 proc. szybciej i pokonywał zakręty nawet o 30 proc. sprawniej niż inne wersje maszyn.

Czytaj więcej

Powstał miniaturowy robot skaczący niczym pchła. Może działać w rojach

Eksperci liczą, że robot może posłużyć np. w misjach poszukiwawczych, gdzie miałby poruszać się m.in. w wąskich szczelinach. Magazyn „Science Robotics” wskazuje też, że robomysz może posłużyć doświadczeniom – umieszczana w grupie prawdziwych gryzoni badałaby m.in. reakcje i zachowania stadne zwierząt.