Policja zyskała superbroń. Wystarczy DNA, by odtworzyć twarz przestępcy

Brzmiące jak science fiction narzędzia są już w użyciu przez amerykańską policję, która w oparciu o systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję tworzy wizerunki podejrzanych. Ma to pomóc w rozwiązaniu najbardziej zagadkowych spraw.

Publikacja: 25.01.2024 17:09

Policja otrzymała narzędzie, które ułatwi rozwiązanie najtrudniejszych spraw kryminalnych

Policja otrzymała narzędzie, które ułatwi rozwiązanie najtrudniejszych spraw kryminalnych

Foto: Stock Adobe

Policja w Stanach Zjednoczonych sprawdza generowanie w oparciu o profil DNA modeli 3D wizerunku podejrzanych i poszukiwanych za pomocą narzędzi do rozpoznawania twarzy, aby pomóc w rozwiązywaniu nierozstrzygniętych spraw. Póki co, wszyscy oprócz samych policjantów uważają, że to zły pomysł.

Zobaczą twarz zabójcy

W 2017 roku detektywi pracujący nad nierozstrzygniętą sprawą w East Bay Regional Park wpadli na pomysł, który może im pomóc w zdobyciu tropu w sprawie morderstwa Marii Jane Weidhofer. Funkcjonariusze znaleźli jej ciało w Berkeley w 1990 r. Prawie 30 lat później wydział przesłał informacje genetyczne zebrane na miejscu zbrodni do Parabon NanoLabs – firmy, która twierdzi, że może na podstawie DNA poznać twarz osoby.

Jak pisze magazyn Wired, Parabon NanoLabs sprawdziło DNA podejrzanego za pomocą własnego modelu uczenia maszynowego. Wkrótce policja zyskała coś, czego detektywi nigdy wcześniej nie widzieli: twarz potencjalnego podejrzanego, wygenerowaną wyłącznie na podstawie dowodów z miejsca zbrodni.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja wskazywała kobiety i czarnoskórych jako złodziei. Afera w USA

Obraz wyprodukowany przez Parabon NanoLabs, nie był jednak fotografią, a renderem 3D. W ten sposób algorytm firmy przewidział, że dana osoba może wyglądać, biorąc pod uwagę cechy genetyczne znalezione w próbce DNA. W tym konkretnym przypadku podejrzany miał jasną skórę, brązowe oczy i włosy, był bez piegów i miał krzaczaste brwi. Specjalista medycyny sądowej zatrudniony przez firmę w Photoshopie zmienił mężczyźnie niepozorną, krótko przyciętą fryzurę i dodał wąsy, ponieważ taki opis wynikał z zeznań świadków.

W kontrowersyjnej decyzji z 2017 r. departament opublikował ten wizerunek próbując uzyskać kolejne wskazówki od opinii publicznej. Następnie w 2020 roku jeden z detektywów zrobił coś, co według ekspertów ds. wolności obywatelskich jest jeszcze bardziej problematyczne i stanowi naruszenie warunków korzystania z usług Parabon NanoLabs: poprosił o skierowanie tego obrazu do oprogramowania do rozpoznawania twarzy.

Ryzyko pomyłki

Dla ekspertów ds. rozpoznawania twarzy i zwolenników ochrony prywatności prośba detektywa z East Bay, była niedopuszczalna. Ich zdaniem bez nadzoru organy ścigania są w stanie łączyć i dopasowywać technologie w niezamierzony sposób, wykorzystując nieprzetestowane algorytmy do wyróżniania podejrzanych na podstawie nieznanych kryteriów.

Czytaj więcej

W USA opracowano drony rozpoznające twarze. Mogą likwidować wrogów za granicą

Zdaniem organizacji non-profit Electronic Frontier Foundation zajmującej się wolnościami obywatelskimi, rozpoznawanie twarzy na podstawie niewiarygodnych danych wejściowych, takich jak twarz wygenerowana algorytmicznie, z większym prawdopodobieństwem doprowadzi do błędnej identyfikacji podejrzanego, niż zapewni organom ścigania przydatny trop.

Nie wiadomo, czy Regionalne Centrum Wywiadu Północnej Kalifornii spełniło prośbę detektywa z East Bay. NCRIC nie odpowiedziało na prośby Wired o komentarz w sprawie wyniku wniosku detektywa o rozpoznanie twarzy. Kapitan Terrence Cotcher z policji okręgowej East Bay Regional Park nie skomentował prośby o identyfikację, powołując się na to, co opisuje jako aktywne śledztwo w sprawie zabójstwa.

Policja w Stanach Zjednoczonych sprawdza generowanie w oparciu o profil DNA modeli 3D wizerunku podejrzanych i poszukiwanych za pomocą narzędzi do rozpoznawania twarzy, aby pomóc w rozwiązywaniu nierozstrzygniętych spraw. Póki co, wszyscy oprócz samych policjantów uważają, że to zły pomysł.

Zobaczą twarz zabójcy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Zęby będą odrastać. Japońscy naukowcy stworzyli przełomowy lek
Technologie
Gazem i farbą. Nowoczesny system ochrony przed włamywaczami wzbudził kontrowersje
Technologie
Chiny szykują się do wojny, jakiej nie było. AI i autonomiczne drony uderzą na morzu
Technologie
Słynny futurolog: Jest sposób na radykalne wydłużenie życia. Nieśmiertelność blisko
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Technologie
Sztuczna inteligencja kłamie i zmyśla. Sposób na to znaleźli Norwegowie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży