Naukowcy odkryli fontannę młodości. Wielki krok do radykalnego wydłużenia życia

Komórki T CAR, stosowane w terapii nowotworów, można zmodyfikować tak, aby zwalczały proces starzenia, eliminując obumierające komórki. Ma wystarczyć jedna dawka, by wyleczyć choroby związane ze starzeniem się.

Aktualizacja: 31.01.2024 08:09 Publikacja: 28.01.2024 17:34

Modyfikacja komórek może prowadzić do odmłodzenia ciała, a to krok w kierunku wydłużenia życia, a na

Modyfikacja komórek może prowadzić do odmłodzenia ciała, a to krok w kierunku wydłużenia życia, a nawet nieśmiertelności

Foto: AdobeStock

Mityczna Fontanna Młodości (albo Źródło Młodości) to miejsce, w którym znajduje się źródło magicznej wody, po której wypiciu człowiek staje się młody, oddalając datę swojej śmierci. Perspektywa nieśmiertelności rozpala wyobraźnię nie tylko pisarzy, ale także naukowców. Badacze laboratorium Cold Spring Harbor (CSHL) w stanie Nowy Jork twierdzą, że „źródło magicznej wody” jest w nas od zawsze.

Czy można zatrzymać starzenie i śmierć

Corina Amor Vegas, adiunkt w prywatnym laboratorium Cold Spring Harbor (CSHL), wraz ze współpracownikami odkryła, że limfocyty T (krwinki białe, które są odpowiedzialne za odpowiedź immunologiczną organizmu) można przeprogramować tak, aby przeciwdziałały starzeniu się. Przy odpowiednim zestawie modyfikacji genetycznych te białe krwinki mogą atakować inną grupę komórek zwaną komórkami starzejącymi się. Uważa się, że komórki te są odpowiedzialne za wiele chorób, z którymi borykamy się w późniejszym życiu.

Czytaj więcej

Nieśmiertelność to mrzonka? Naukowcy pracują nad radykalnym wydłużeniem życia

Komórki starzejące się to te, które przestają się replikować. Wraz z wiekiem gromadzą się w naszym organizmie, powodując szkodliwe stany zapalne. Dostępnych jest już kilka leków, które są w stanie eliminować te komórki, jednak wiele z nich należy przyjmować wielokrotnie w miarę upływu czasu. Zespół Amor Vegas sięgnął po „żywy” lek zwany komórkami T CAR (chimeryczny, czyli zmodyfikowany receptor antygenu).

Naukowcy odkryli, że limfocytami T CAR można manipulować w celu wyeliminowania starzejących się komórek u myszy. W rezultacie myszy prowadziły zdrowszy tryb życia. Miały niższą masę ciała, lepszy metabolizm i tolerancję glukozy oraz zwiększoną aktywność fizyczną. Wszystkie korzyści przyszły bez uszkodzeń tkanek i toksyczności. - Jeśli podamy go starszym myszom, odmłodzą się. Jeśli podamy go młodym myszom, starzeją się wolniej. Żadna inna terapia nie jest obecnie w stanie tego zapewnić – zapewnia Amor Vegas, cytowany przez scitechdialy.com.

Długowieczność w zasięgu ręki

Jednak największą siłą komórek T CAR jest ich długowieczność. Zespół odkrył, że już jedna dawka podana w młodym wieku może wystarczyć na resztę życia. Ta jednorazowa terapia może chronić przed chorobami, które często pojawiają się w późniejszym życiu, takimi jak otyłość czy cukrzyca.

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia. To nie „kumulacja uszkodzeń"

Młode myszy leczone limfocytami T CAR starzeją się wolniej i są chronione przed naturalnymi schorzeniami związanymi ze starzeniem się, takimi jak otyłość i cukrzyca. W porównaniu z nieleczonymi myszami na tej samej diecie, leczona mysz miała niższą masę ciała. - Limfocyty T mają zdolność rozwijania pamięci komórek i utrzymywania się w organizmie przez naprawdę długi czas, co bardzo różni się od leku chemicznego – wyjaśnia Amor Vegas.

Komórki T CAR są obecnie stosowane w leczeniu różnych nowotworów krwi. Jednak Amor Vegas jest jednym z pierwszych naukowców, którzy wykazali, że potencjał medyczny limfocytów T CAR sięga jeszcze dalej niż leczenie raka. Laboratorium w stanie Nowy Jork bada obecnie, czy komórki T CAR pozwalają myszom żyć nie tylko zdrowiej, ale także dłużej. Jeśli tak się stanie, społeczeństwo będzie o krok bliżej upragnionej fontanny młodości.

Wyścig po młodość i nieśmiertelność

Jest to tym bardziej ważne, że dotychczasowe terapie mające przedłużać życie są raczej kontrowersyjne i mało skuteczne, albo w bardzo początkowej fazie badawczej.

Czytaj więcej

Człowiek może żyć nawet 20 tys. lat. Kto i jak chce oszukać śmierć?

Naukowcy w Instytucie Zapalenia i Starzenia się na Uniwersytecie w Birmingham twierdzą, że ludzkie życie można wydłużyć nawet do 20 tys. lat. Wszystko, czego potrzeba, to nowa technologia, która może naprawić DNA i przeprogramować komórki na zupełnie inny proces starzenia. Nad tym też pracują od lat. Na razie jednak to tylko symulacja matematyczna, a nie konkretne wyniki badań.

Do prac nad wydłużeniem życia przyłączają się najbogatsi ludzie na świecie. Sam Altman, współtwórca i szef OpenAI, zainwestował 180 mln dol. w start-up, który szuka sposobu na oszukanie śmierci. Jak podaje magazyn „MIT Technology Review”, spółka Retro Biosciences pracuje nad wydłużeniem przeciętnego życia człowieka o dziesięć lat. Na bazie inżynierii genetycznej planuje „odmładzać” ludzkie komórki, a także prowadzi badania nad transfuzją osocza oraz lekami zastępującymi ów proces.

Miliarderzy chcą być wieczni

Peter Thiel, założyciel PayPal i Palantir, zainwestował w Unity Biotechnology, spółkę, która opracowuje terapie opóźniające choroby związane ze starzeniem się na poziomie komórkowym. Także Jeff Bezos i Yurij Milne (założyciel Mail.ru) – inwestują w Altos Labs, gdzie naukowcy pracują nad długowiecznością. Natomiast Larry Ellison (prezes Oracle) i Larry Page (współzałożyciel Google’a) finansują Calico, określane jako laboratorium „hakowania wieku”.

Czytaj więcej

Miliarderzy walczą o nieśmiertelność. Obiecujące prognozy

Naukowcy odkrywają też przez przypadek antystarzeniowe preparaty. Na przykład okazało się, że metformina, powszechnie przepisywany lek na cukrzycę typu 2, nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale także wydłuża życie. Na razie naukowcom udało się udowodnić to działanie leku jedynie w laboratorium i tylko na nicieniach.

Mityczna Fontanna Młodości (albo Źródło Młodości) to miejsce, w którym znajduje się źródło magicznej wody, po której wypiciu człowiek staje się młody, oddalając datę swojej śmierci. Perspektywa nieśmiertelności rozpala wyobraźnię nie tylko pisarzy, ale także naukowców. Badacze laboratorium Cold Spring Harbor (CSHL) w stanie Nowy Jork twierdzą, że „źródło magicznej wody” jest w nas od zawsze.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI
Technologie
Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO