Powstał chip działający z prędkością światła. Komputerów nie da się już zhakować

Innowacyjny procesor zamiast energii elektrycznej wykorzystuje światło do szybkich i wydajnych obliczeń sztucznej inteligencji, obiecując skok w szybkości przetwarzania danych jak i w ochronie prywatności. Komputery w przyszłości nie będą możliwe do zhakowania.

Publikacja: 20.02.2024 16:49

Oprócz większej szybkości i mniejszego zużycia energii nowy chip ma zalety związane z prywatnością i

Oprócz większej szybkości i mniejszego zużycia energii nowy chip ma zalety związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Nie będzie potrzeby przechowywania wrażliwych informacji w pamięci roboczej komputera

Foto: Adobe Stock

Nowy chip opracowany przez Penn Engineers wykorzystuje światło do przyspieszania transferu danych wymaganych do szkolenia systemów opartych na sztucznej inteligencji. Jednocześnie zdaniem naukowców nowy model zaoferuje szybsze przetwarzanie i mniejsze zużycie energii, jednocześnie zwiększając prywatność danych - informuje serwis scitechdaily.com.

Konstrukcja chipa krzemowo-fotonicznego jest pierwszą, która łączy zdobywcę medalu Benjamina Franklina i pionierskie badania profesora Nadera Enghety H. Nedwilla Ramseya nad manipulowaniem materiałami w nanoskali w celu wykonywania obliczeń matematycznych przy użyciu światła. Jest to bowiem najszybszy możliwy środek komunikacji, a łączy go z platformą wykorzystującą krzem – tani i powszechnie występujący pierwiastek używany do masowej produkcji chipów komputerowych.

Jak działa szybki procesor dla AI

Naukowcy podkreślają, że interakcja fal świetlnych z materią stanowi jedną z możliwych dróg rozwoju komputerów, które pokonują ograniczenia dzisiejszych chipów, które zasadniczo opierają się na tych samych zasadach, co te z początków rewolucji komputerowej w latach sześćdziesiątych.

Czytaj więcej

Japoński multimiliarder chce być królem chipów i AI. Rzuca wyzwanie numerowi 1

W artykule opublikowanym w Nature Photonics grupa Enghety wraz z grupą Firooza Aflatouni, profesora nadzwyczajnego w dziedzinie inżynierii elektrycznej i systemów, opisuje rozwój nowego chipa. - Postanowiliśmy połączyć siły – mówi Engheta, wskazując, że grupa badawcza Aflatouniego jest pionierem urządzeń krzemowych w skali nano.

Celem naukowców było opracowanie platformy do wykonywania tak zwanego mnożenia macierzy wektorowych, podstawowej operacji matematycznej w rozwoju i funkcjonowaniu sieci neuronowych, czyli architektury komputerowej, która napędza dzisiejsze narzędzia sztucznej inteligencji.

Zamiast używać płytki krzemowej o jednakowej wysokości, wyjaśnia Engheta, powstaje cieńsza krzemowa, ale tylko w określonych obszarach. Te różnice w wysokości – bez dodatku jakichkolwiek innych materiałów – umożliwiają kontrolowanie propagacji światła przez chip, ponieważ różnice w wysokości mogą być rozłożone w celu spowodowania rozpraszania światła według określonych wzorów, umożliwiając chipowi wykonywanie obliczeń matematycznych z prędkością światła.

Sztuczna inteligencja nakręca przemysł chipowy

Aflatouni twierdzi, że bez względu na ograniczenia nałożone przez komercyjną odlewnię, która wyprodukowała chipy, projekt ten jest już gotowy do zastosowań komercyjnych i potencjalnie można go zaadaptować do stosowania w procesorach graficznych, na które popyt gwałtownie wzrósł wraz z powszechnym zainteresowanie rozwojem nowych systemów sztucznej inteligencji.

Oprócz większej szybkości i mniejszego zużycia energii, chip Enghety i Aflatouniego ma zalety związane z prywatnością: ponieważ wiele obliczeń może odbywać się jednocześnie, nie będzie potrzeby przechowywania wrażliwych informacji w pamięci roboczej komputera, co sprawi, że przyszły komputer napędzany taką technologią będzie praktycznie niemożliwy do zhakowania. - Nikt nie może włamać się do nieistniejącej pamięci, aby uzyskać dostęp do informacji – mówi Aflatouni.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.