Powstał chip działający z prędkością światła. Komputerów nie da się już zhakować

Innowacyjny procesor zamiast energii elektrycznej wykorzystuje światło do szybkich i wydajnych obliczeń sztucznej inteligencji, obiecując skok w szybkości przetwarzania danych jak i w ochronie prywatności. Komputery w przyszłości nie będą możliwe do zhakowania.

Publikacja: 20.02.2024 16:49

Oprócz większej szybkości i mniejszego zużycia energii nowy chip ma zalety związane z prywatnością i

Oprócz większej szybkości i mniejszego zużycia energii nowy chip ma zalety związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Nie będzie potrzeby przechowywania wrażliwych informacji w pamięci roboczej komputera

Foto: Adobe Stock

Nowy chip opracowany przez Penn Engineers wykorzystuje światło do przyspieszania transferu danych wymaganych do szkolenia systemów opartych na sztucznej inteligencji. Jednocześnie zdaniem naukowców nowy model zaoferuje szybsze przetwarzanie i mniejsze zużycie energii, jednocześnie zwiększając prywatność danych - informuje serwis scitechdaily.com.

Konstrukcja chipa krzemowo-fotonicznego jest pierwszą, która łączy zdobywcę medalu Benjamina Franklina i pionierskie badania profesora Nadera Enghety H. Nedwilla Ramseya nad manipulowaniem materiałami w nanoskali w celu wykonywania obliczeń matematycznych przy użyciu światła. Jest to bowiem najszybszy możliwy środek komunikacji, a łączy go z platformą wykorzystującą krzem – tani i powszechnie występujący pierwiastek używany do masowej produkcji chipów komputerowych.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Technologie
Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie
Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku