Nowy chip opracowany przez Penn Engineers wykorzystuje światło do przyspieszania transferu danych wymaganych do szkolenia systemów opartych na sztucznej inteligencji. Jednocześnie zdaniem naukowców nowy model zaoferuje szybsze przetwarzanie i mniejsze zużycie energii, jednocześnie zwiększając prywatność danych - informuje serwis scitechdaily.com.
Konstrukcja chipa krzemowo-fotonicznego jest pierwszą, która łączy zdobywcę medalu Benjamina Franklina i pionierskie badania profesora Nadera Enghety H. Nedwilla Ramseya nad manipulowaniem materiałami w nanoskali w celu wykonywania obliczeń matematycznych przy użyciu światła. Jest to bowiem najszybszy możliwy środek komunikacji, a łączy go z platformą wykorzystującą krzem – tani i powszechnie występujący pierwiastek używany do masowej produkcji chipów komputerowych.
Jak działa szybki procesor dla AI
Naukowcy podkreślają, że interakcja fal świetlnych z materią stanowi jedną z możliwych dróg rozwoju komputerów, które pokonują ograniczenia dzisiejszych chipów, które zasadniczo opierają się na tych samych zasadach, co te z początków rewolucji komputerowej w latach sześćdziesiątych.
Czytaj więcej
Założyciel SoftBank Group Masayoshi Son szuka aż 100 miliardów dolarów na finansowanie przedsięwzięcia z zakresu chipów dla sztucznej inteligencji. To miałby być krok do stworzenia AGI, ogólnej sztucznej inteligencji, która działa jak ludzki umysł.
W artykule opublikowanym w Nature Photonics grupa Enghety wraz z grupą Firooza Aflatouni, profesora nadzwyczajnego w dziedzinie inżynierii elektrycznej i systemów, opisuje rozwój nowego chipa. - Postanowiliśmy połączyć siły – mówi Engheta, wskazując, że grupa badawcza Aflatouniego jest pionierem urządzeń krzemowych w skali nano.