Ornitopter to statek powietrzny zdolny do latania poprzez trzepotanie skrzydłami. Taki właśnie mały, trzepoczący dron Chińczycy nazwali „Małym Sokołem”. Telewizja China Central Television (CCTV) opublikowała materiał przedstawiający, jak realistycznie wygląda i płynnie odwzorowuje mechanikę lotu ptaka, zmieniając prędkość trzepotania i blokując skrzydła podczas szybowania. Eksperci twierdzą, że takie drony mogą mieć liczne zastosowania wojskowe, wywiadowcze i cywilne, wykorzystując swoje unikalne cechy.
Chiński sokół pomoże armii
Urządzenie zostało opracowane przez zespół naukowców z Northwestern Polytechnical University (NWPU) w Xi’an. „Eurasian Times” donosi, że uniwersytet ma silne powiązania z chińskim sektorem badań nad obronnością i jest znany ze znaczącego wkładu w rozwój bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i technologii hipersonicznej. Jego powiązania z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą spowodowały, że wpisano go na listę sankcji USA.
Chińska uczelnia produkuje drony poprzez swoją spółkę zależną Aisheng Technology Group Co. gównie na potrzeby armii. Nie jest to pierwszy przypadek opracowania ornitoptera na uniwersytecie. W październiku 2023 r. wprowadził on na rynek drona machającego skrzydłami o nazwie „Xinge”, który pobił rekordy czasu lotu i zyskał międzynarodowy rozgłos.
Czytaj więcej
Mierzące raptem kilkanaście centymetrów urządzenia są trudne do zestrzelenia, mogą latać niezauważone, wykrywać pozycje wroga i możliwe zasadzki. Miniaturyzacja dotarła na front.
„Mały Sokół” jest wielkości prawdziwego sokoła, a jego skrzydła mogą się rozciągać i składać, co czyni go wydajnym pod względem zużycia energii jak na urządzenia tej wielkości. Projekt jest wciąż optymalizowany za pomocą symulacji CFD (Computational Fluid Dynamics) i testów w tunelu aerodynamicznym.