- Długie geny, które z wiekiem stają się mniej aktywne, mogą być główną przyczyną starzenia się naszego organizmu – stwierdził Thomas Stoeger, adiunkt medycyny w zakresie chorób płuc i intensywnej terapii w Northwestern University Feinberg School of Medicine oraz członek zespołu Instytut Długowieczności Potocsnak. - Nasze odkrycie stanowi istotny postęp w tej dziedzinie, identyfikując pojedyncze zjawisko, które łączy większość istniejącej wiedzy na temat starzenia się i sprawia, że to podstawowe zjawisko staje się mierzalne - wyjaśnił, cytowany przez scitechdialy.com.
Skąd bierze się starość
Cztery zespoły naukowców opublikowały wspólny artykuł zawierający wnioski z ich badań. Zespoły niezależnie od siebie doszły do tego samego wniosku: większość aspektów starzenia biologicznego ma związek z długością genów. Czynniki, o których wiadomo, że przyspieszają starzenie się, zmniejszając aktywność długich genów to m.in. palenie tytoniu, alkohol, stres oksydacyjny i promieniowanie UV. Za to spowalnia starzenie, zwiększają aktywność długich genów m.in. ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Ponadto geny, które są bardzo krótkie lub bardzo długie, kodują procesy komórkowe, o których wiadomo, że zmieniają się wraz ze starzeniem, czyli takie jak tworzenie energii komórkowej, synteza białek i przekazywanie sygnałów neuronowych.
Czytaj więcej
Człowiek może żyć wiecznie, ale na razie tylko teoretycznie. Gdyby udało się znaleźć sposób na za...
- Regulacja genów jest jednym z najważniejszych procesów życiowych, a nasze cztery badania wyjaśniają, dlaczego aktywność długich genów zmienia się szczególnie wraz z wiekiem – powiedział Stoeger. Oprócz starzenia się pokazujemy, że to samo zjawisko występuje u pacjentów z chorobą Alzheimera, chorobą związaną z podeszłym wiekiem. Nasze odkrycia pomagają nam przemyśleć przyczyny chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Ponieważ geny odpowiedzialne za funkcje nerwowe są niezwykle długie, stawiamy hipotezę, że zmniejszona aktywność komórek z długimi genami nie powoduje wytwarzania wystarczającej ilości biomateriałów do prawidłowego utrzymania funkcji neuronowych - wyjaśnił.
Naukowcy uważają, że czynnikiem powodującym starzenie się jest zjawisko fizyczne związane z długością genów, a nie z konkretnymi genami zaangażowanymi w proces starzenia lub funkcją tych genów.