„Ojciec chrzestny AI": Sztuczna inteligencja zabierze pracę. Stała kwota dla każdego

Profesor Geoffrey Hinton przestrzega przed światowym wyścigiem zbrojeń w dziedzinie AI i zostawianiem jej decyzji o zabijaniu. Twierdzi, że rządy będą musiały ustanowić bezwarunkowy dochód podstawowy, aby zapobiec wzrostowi nierówności.

Publikacja: 18.05.2024 21:35

Za pięć do 20 lat będziemy musieli stawić czoła problemowi sztucznej inteligencji próbującej przejąć

Za pięć do 20 lat będziemy musieli stawić czoła problemowi sztucznej inteligencji próbującej przejąć kontrolę. Grozi to unicestwieniem ludzkości

Foto: Adobe Stock

Naukowiec powiedział BBC, że reforma świadczeń dająca stałe kwoty każdemu obywatelowi będzie potrzebna, ponieważ „sztuczna inteligencja zabierze wiele prozaicznych miejsc pracy”. - Konsultowali się ze mną ludzie z Downing Street i przekonywałem ich, że powszechny dochód podstawowy jest dobrym pomysłem - powiedział.

AI wymusi dochód podstawowy

Jego zdaniem, chociaż sztuczna inteligencja zwiększy produktywność i bogactwo, pieniądze trafią do zamożnych, a nie do zwykłych ludzi, którzy stracą pracę i to będzie bardzo złe dla społeczeństwa.

Profesor Geoffrey Hinton jest pionierem sieci neuronowych, które stanowią teoretyczne podstawy obecnej eksplozji sztucznej inteligencji. Do zeszłego roku pracował w Google, ale opuścił giganta technologicznego, aby móc swobodniej mówić o niebezpieczeństwach związanych z nieuregulowaną sztuczną inteligencją.

Czytaj więcej

Te grupy zawodowe już cierpią przez algorytmy. Najwięksi przegrani boomu AI

Koncepcja powszechnego dochodu podstawowego sprowadza się do tego, że rząd wypłaca wszystkim osobom ustalone wynagrodzenie, niezależnie od zamożności i dochodów. Krytycy twierdzą, że byłoby to niezwykle kosztowne i odbyło się kosztem finansowania usług publicznych, niekoniecznie pomagając złagodzić ubóstwo. Rzecznik rządu powiedział, że „nie ma planów wprowadzenia uniwersalnego dochodu podstawowego".

Wyścig zbrojeń sztucznej inteligencji

Profesor Hinton obawia się zagrożeń dla naszego gatunku związanych z wykorzystaniem AI do celów wojskowych. Ostatni rok pokazał, że rządy nie chcą ograniczać takiego wykorzystania sztucznej inteligencji, podczas gdy silna konkurencja na rynku oznacza ryzyko, iż firmy technologiczne nie „włożą wystarczającego wysiłku w zachowanie bezpieczeństwa”.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja zdecyduje o ataku nuklearnym? USA apelują do Rosji i Chin

Naukowiec powiedział, że należałoby wprowadzić coś podobnego do konwencji genewskich - traktatów międzynarodowych, które ustanawiają prawne standardy humanitarne na wojnie. Może być potrzebne uregulowanie wojskowego wykorzystania sztucznej inteligencji. - Najbardziej martwię się, że AI może autonomicznie podjąć decyzję o zabijaniu ludzi" - powiedział.

Zapytany, czy Zachód ściga się z autokracjami, takimi jak Rosja i Chiny w kwestii wojskowego wykorzystania sztucznej inteligencji, profesor Hinton odpowiedział: - Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział kilka lat temu, że ktokolwiek kontroluje sztuczną inteligencję, kontroluje świat. Wyobrażam sobie, że bardzo ciężko nad tym pracują.

Jego zdaniem, na szczęście, Zachód prawdopodobnie znacznie wyprzedza rywali w badaniach. - Prawdopodobnie wciąż jesteśmy nieco przed Chinami. Ale Chiny wkładają w rozwój AI więcej zasobów. - Jeśli chodzi o wykorzystanie wojskowe, myślę, że będzie wyścig - dodał.

AI przejmie kontrolę?

Ale i sama AI staje się zagrożeniem. Profesor Hinton oszacował na 50 proc. ryzyko, że „za pięć do 20 lat będziemy musieli stawić czoła problemowi sztucznej inteligencji próbującej przejąć kontrolę”. Doprowadziłoby to do zagrożenia unicestwieniem ludzkości, ponieważ możemy „stworzyć formę inteligencji, która jest po prostu lepsza niż inteligencja biologiczna..." - To bardzo niepokojące - dodał.

Naukowiec powiedział BBC, że reforma świadczeń dająca stałe kwoty każdemu obywatelowi będzie potrzebna, ponieważ „sztuczna inteligencja zabierze wiele prozaicznych miejsc pracy”. - Konsultowali się ze mną ludzie z Downing Street i przekonywałem ich, że powszechny dochód podstawowy jest dobrym pomysłem - powiedział.

AI wymusi dochód podstawowy

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Technologie
Naukowcy wymyślili zaskakujący pokarm dla astronautów. Jest dostępny w kosmosie
Technologie
Plastry, które można ładować jak baterie. Rewolucja w medycynie i elektronice
Technologie
X – to ma być samolot przyszłości. Nie potrzebuje pasa startowego
Technologie
Polacy ratują Ziemię. Kluczowa misja kosmiczna z urządzeniem z Warszawy
Technologie
Rewolucyjny test wykryje zagrożenie zawałem serca. Jest tani i szybki