Naukowiec powiedział BBC, że reforma świadczeń dająca stałe kwoty każdemu obywatelowi będzie potrzebna, ponieważ „sztuczna inteligencja zabierze wiele prozaicznych miejsc pracy”. - Konsultowali się ze mną ludzie z Downing Street i przekonywałem ich, że powszechny dochód podstawowy jest dobrym pomysłem - powiedział.
AI wymusi dochód podstawowy
Jego zdaniem, chociaż sztuczna inteligencja zwiększy produktywność i bogactwo, pieniądze trafią do zamożnych, a nie do zwykłych ludzi, którzy stracą pracę i to będzie bardzo złe dla społeczeństwa.
Profesor Geoffrey Hinton jest pionierem sieci neuronowych, które stanowią teoretyczne podstawy obecnej eksplozji sztucznej inteligencji. Do zeszłego roku pracował w Google, ale opuścił giganta technologicznego, aby móc swobodniej mówić o niebezpieczeństwach związanych z nieuregulowaną sztuczną inteligencją.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja to nie tylko korzyści dla pracowników. Wiele zawodów jest zagrożonych. W I kwartale tego roku liczba ofert pracy dla osób zajmujących się pracą z tekstem spadła aż o ponad jedną trzecią. Kto następny?
Koncepcja powszechnego dochodu podstawowego sprowadza się do tego, że rząd wypłaca wszystkim osobom ustalone wynagrodzenie, niezależnie od zamożności i dochodów. Krytycy twierdzą, że byłoby to niezwykle kosztowne i odbyło się kosztem finansowania usług publicznych, niekoniecznie pomagając złagodzić ubóstwo. Rzecznik rządu powiedział, że „nie ma planów wprowadzenia uniwersalnego dochodu podstawowego".