Sekretem nierozpuszczających się lodów są związki roślinne zwane polifenolami. — Dodanie polifenoli do lodów może stworzyć produkt, który utrzymuje swój kształt przez ponad cztery godziny w temperaturze pokojowej. To pozwala na stworzenie lodów, które się nie topią — powiedziała Cameron Wicks, doktorantka na wydziale nauk o żywności uniwersytetu i jedna z naukowczyń pracujących nad przepisem na odporne na ciepło lody.

Przepis na lody, które się nie topią

Polifenole dodawane do lodów oddziałują z tłuszczami i białkami w śmietanie, dzięki czemu zagęszczają cała mieszankę i opóźniają topienie się lodów. Efekt jest podobny do stabilizatorów już stosowanych w celu ułatwienia transportu lodów. Jednak polifenole mogą być bardziej naturalną alternatywą. Związki te znajdują się naturalnie m.in. w herbacie i jagodach, a także w piwie, oliwie z oliwek czy winie. Polifenole uważane są za substancje korzystne dla zdrowia człowieka i przypisuje im się działanie przeciwnowotworowe oraz ochronne przeciwko chorobom układu krążenia.

Czytaj więcej

Kuszące życie bez plastiku. Jak go zastąpić

Na nietopliwe lody trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić dokładną ilość polifenoli, która utrzyma stabilność lodów bez wpływu na ich smak.