Leczone w laboratorium myszy zostały nazwane przez naukowców „babciami supermodelkami” ze względu na swój młodzieńczy wygląd. Były zdrowsze, silniejsze i rzadziej zapadały na nowotwory niż ich nieleczone rówieśniczki. Lek jest już testowany na ludziach, ale wciąż nie wiadomo, czy będzie miał taki sam efekt przeciwstarzeniowy.
Jak żyć dłużej i w dobrym zdrowiu
Naukowcy od dawna badają, jak wydłużyć ludzie życie, ale jednocześnie sprawić, by było one nie tylko długie, ale i dobre – nieobciążone chorobami wieku podeszłego. W laboratorium odkryli, że zwierzęta laboratoryjne żyją dłużej, jeśli znacznie ograniczy się ilość spożywanego przez nie pożywienia.
„Chciałbyś żyć od 40 roku życia, niemal głodując, mając całkowicie nieprzyjemne życie, jeśli miałbyś przeżyć kolejne pięć lat? Ja nie chciałabym” – mówi profesor Anissa Widjaja z Duke-NUS Medical School, jedna z naukowczyń zespołu badawczego.
Czytaj więcej
Amerykański start-up Function Health, który pracuje nad poprawą stanu zdrowia i wydłużeniem życia ludzi, przyciągnął duże pieniądze m.in. gwiazd Hollywood i sportowców. Ale firm oferujących długowieczność jest dużo więcej. Czy to działa?
Dlatego naukowcy postanowili znaleźć inny sposób na zdrową długowieczność i próbują odkryć — i manipulować — molekularnymi procesami starzenia. Zespół z MRC Laboratory of Medical Science, Imperial College London i Duke-NUS Medical School w Singapurze badał białko zwane interleukiną-11. Jego poziom w ludzkim ciele wzrasta wraz z wiekiem, przyczynia się do wyższych poziomów stanu zapalnego, a naukowcy twierdzą, że przełącza kilka biologicznych przełączników, które kontrolują tempo starzenia.