Brytyjskie Krajowe Stowarzyszenie Farmaceutów (NPA) apeluje do pacjentów, aby nie kupowali podrabianego Ozempicu. NPA obawia się, że w związku z rosnącym popytem w 2025 roku może zabraknąć Ozempicu w aptekach.
Stowarzyszenie ostrzega też przed możliwą „eksplozją nielegalnej sprzedaży leków online” i stwierdza, że ludzie ryzykują zdrowiem, kupując Ozempic i Wegovy (semaglutyd) poza oficjalną dystrybucja leków na receptę.
Do czego służy Ozempic, dlaczego go brakuje
Ozempic jest przeznaczony dla osób z cukrzycą typu drugiego, podczas gdy Wegovy może być przepisywany w celu utraty wagi, ale jedynie przez lekarzy i pod stałą kontrolą. Jednak leki te zyskały ogromną popularność, a media społecznościowe pokazują zdjęcia przed i po utracie tkanki tłuszczowej, a niektóre gwiazdy pochwaliły się efektami ich stosowania.
Czytaj więcej
Coraz liczniej pojawiają się doniesienia o tym, że pacjentki przyjmujące semaglutyd lub podobne substancje czynne niespodziewanie zachodzą w ciążę.
Ozempic, produkowany przez duński koncern Novo Nordisk, pomaga osobom z cukrzycą typu drugiego regulować poziom cukru we krwi, ale jego zdolność do hamowania apetytu sprawiła, że ludzie używają go również w celu utraty wagi. Farmaceuci na całym świecie mają ten sam problem - niedobór leku, co jest spowodowane dużym popytem, a także faktem, że niektórzy lekarze przepisują go poza wskazaniami osobom otyłym. Doprowadziło to do niedoboru, który odbija się na chorych na cukrzycę, a także do wzrostu liczby podrobionych preparatów, które są dostępne na platformach handlowych w internecie.