Japońscy naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, co pozwoliło odkryć 303 nowe rysunki na peruwiańskiej pustyni Nazca – podwajając liczbę znanych geoglifów wykonanych około 2000 lat temu przez cywilizację przedinkaską. Legendarne linie Nazca, seria ogromnych rysunków na dnie pustyni przedstawiających zwierzęta, rośliny, wyimaginowane istoty i figury geometryczne, fascynują naukowców, odkąd zostały odkryte około wieku temu. Najlepiej oglądać je z powietrza, linie znajdujące się około 220 mil (350 km) na południe od Limy, są jedną z głównych atrakcji turystycznych Peru.
Jak AI pomogła znaleźć rysunki z Nazca?
Ogłaszając nowe odkrycia w Limie, archeolog Masato Sakai z Yamagata University powiedział, że „wykorzystanie sztucznej inteligencji w badaniach pozwoliło na szybsze i dokładniejsze mapowanie rozmieszczenia geoglifów”. Odkrycia są owocem współpracy między Instytutem Nazca ze wspomnianego uniwersytetu a działem badawczym firmy technologicznej IBM.
Czytaj więcej
Lidar, urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło lasera zamiast mikrofal, to serce wielu nowych technologii.
- Tradycyjna metoda badań, polegająca na wizualnej identyfikacji geoglifów na podstawie obrazów o wysokiej rozdzielczości tego rozległego obszaru, była powolna i wiązała się z ryzykiem przeoczenia niektórych z nich - dodał.
Badanie zostało również opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, opisującym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być używana do przyspieszania odkryć w archeologii nawet w dobrze znanych miejscach. W artykule napisano, że odkrycie 430 figuralnych geoglifów Nazca zajęło prawie wiek. Korzystając ze sztucznej inteligencji, naukowcy odkryli 303 kolejne w ciągu zaledwie sześciu miesięcy badań terenowych.