Naukowcy odkryli setki gigantycznych rysunków na ziemi. Zastosowali przełomową metodę

Linie Nazca, ogromne rysunki na dnie pustyni przedstawiające zwierzęta, rośliny i wyimaginowane istoty, fascynują naukowców od dziesięcioleci. W ich odkrywaniu pomaga teraz sztuczna inteligencja.

Aktualizacja: 26.09.2024 09:25 Publikacja: 25.09.2024 18:37

Pierwsze niezwykłe geoglify odkryto w Peru w 1927 r.

Pierwsze niezwykłe geoglify odkryto w Peru w 1927 r.

Foto: Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42787852

Japońscy naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, co pozwoliło odkryć 303 nowe rysunki na peruwiańskiej pustyni Nazca – podwajając liczbę znanych geoglifów wykonanych około 2000 lat temu przez cywilizację przedinkaską. Legendarne linie Nazca, seria ogromnych rysunków na dnie pustyni przedstawiających zwierzęta, rośliny, wyimaginowane istoty i figury geometryczne, fascynują naukowców, odkąd zostały odkryte około wieku temu. Najlepiej oglądać je z powietrza, linie znajdujące się około 220 mil (350 km) na południe od Limy, są jedną z głównych atrakcji turystycznych Peru.

Jak AI pomogła znaleźć rysunki z Nazca?

Ogłaszając nowe odkrycia w Limie, archeolog Masato Sakai z Yamagata University powiedział, że „wykorzystanie sztucznej inteligencji w badaniach pozwoliło na szybsze i dokładniejsze mapowanie rozmieszczenia geoglifów”. Odkrycia są owocem współpracy między Instytutem Nazca ze wspomnianego uniwersytetu a działem badawczym firmy technologicznej IBM.

Czytaj więcej

Imponujące budowle Majów odkryte dzięki laserowi

- Tradycyjna metoda badań, polegająca na wizualnej identyfikacji geoglifów na podstawie obrazów o wysokiej rozdzielczości tego rozległego obszaru, była powolna i wiązała się z ryzykiem przeoczenia niektórych z nich - dodał.

Badanie zostało również opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, opisującym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być używana do przyspieszania odkryć w archeologii nawet w dobrze znanych miejscach. W artykule napisano, że odkrycie 430 figuralnych geoglifów Nazca zajęło prawie wiek. Korzystając ze sztucznej inteligencji, naukowcy odkryli 303 kolejne w ciągu zaledwie sześciu miesięcy badań terenowych.

Co przedstawiają słynne geoglify z Peru?

Model AI był szczególnie dobry w wykrywaniu mniejszych geoglifów o charakterze reliefowym, które trudniej dostrzec gołym okiem. Wśród nowo odkrytych figur znajdowały się gigantyczne rysunki o charakterze liniowym, przedstawiające głównie dzikie zwierzęta, ale także mniejsze z motywami abstrakcyjnych humanoidów i udomowionych ssaków.

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”

Naukowcy wykorzystali AI do analizy ogromnej ilości danych geoprzestrzennych wytworzonych przez samoloty w celu zidentyfikowania obszarów, w których mogliby znaleźć więcej geoglifów.

Kim byli ludzie z Nazca?

Ludzie, którzy stworzyli cywilizację Nazca, żyli na obszarze południowo-zachodniego Peru w latach od 200 p.n.e. do 700 n.e. To, co skłoniło ich do stworzenia linii, uznanych za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO, pozostaje tajemnicą. Niektórzy naukowcy uważają, że mają one znaczenie astrologiczne i religijne. Pierwsze geoglify odkryto w 1927 r.

Technologie
Donald Trump to nic. Przed tym „egzystencjalnym zagrożeniem” ostrzegają eksperci
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Technologie
Niewidomi odzyskają wzrok, a to dopiero początek. Elon Musk składa ważną deklarację
Technologie
Przełom w komputerach kwantowych. Holendrzy znaleźli sposób na błędy
Technologie
AI zawiodła przy prognozowaniu stanu zdrowia. Zimny prysznic dla szpitali
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Technologie
Start-up Google’a stworzył inteligentne szyby. Pojazdy będą jak myśliwce
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?