Kierujący OpenAI Sam Altman szuka sposobów na wykorzystanie zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji w celu wydłużenia ludzkiego życia. Jednym z nich ma być projekt Retro Biosciences. Start-up z San Francisco ma ambicję, by do końca dekady opracować leki, które pozwolą walczyć z chorobą Alzhaimera, ale też wydłużyć przeciętne życie o 10 lat.
Czytaj więcej
Amerykański start-up Function Health, który pracuje nad poprawą stanu zdrowia i wydłużeniem życia ludzi, przyciągnął duże pieniądze m.in. gwiazd Hollywood i sportowców. Ale firm oferujących długowieczność jest dużo więcej. Czy to działa?
Altman już wcześniej, w ramach rundy zalążkowej (tzw. seed), wyłożył na te badania 180 mln dol. Teraz biotechnologiczna firma pozyskała kolejną rundę finansowania. Od inwestorów, wśród których i tym razem pojawił się współtwórca ChatGPT, popłynął 1 mld dol. Spółka wykorzystuje modele AI od OpenAI, by przekształcać zwykłe komórki w komórki macierzyste. Joe Betts-LaCroix, dyrektor generalny Retro Biosciences, nie ukrywa, że liczy na mocne przyspieszenie prac. W rozmowie z „Financial Times” tłumaczył, że zamierza „odkryć i opracować lek jeszcze w latach dwudziestych XXI wieku”.
Kto pracuje nad wydłużeniem ludzkiego życia?
Wyzwanie jest spore, tym bardziej podobnych inicjatyw, do których płynie szeroki strumień pieniędzy jest więcej. W projekty na rzecz długowieczności zaangażowali się m.in. Jeff Bezos i Peter Thiel (współtwórca PayPal). Założyciel Amazona zainwestował w Altos Labs – start-up, który wystartował w 2022 r., zasilony został 3 mld dol. Przedsięwzięcie to (stoi za nim m.in. znany badacz Wolf Reik, czołowy autorytet w dziedzinie epigenetyki, który prowadzi doświadczenia nad długowiecznością) skusiło Yuriego Milnera, rosyjsko-izraelskiego przedsiębiorcę (założyciela Mail.ru).
Czytaj więcej
Komórki T CAR, stosowane w terapii nowotworów, można zmodyfikować tak, aby zwalczały proces starzenia, eliminując obumierające komórki. Ma wystarczyć jedna dawka, by wyleczyć choroby związane ze starzeniem się.