Naukowcy stworzyli rozwiązanie, które pozwala asystentom AI komunikować się we wspólnym, zupełnie nowym i niezrozumiałym dla ludzi języku. Ów system przekazywania informacji, nie polegający na cyfrowym przesyłaniu danych, lecz na wymianie dźwięków, w praktyce wygląda dość futurystycznie.
Jak powstał nowy język inteligentnych urządzeń?
W sieci już pojawiły się filmy, jak smartfon i komputer rozmawiają ze sobą w ten sposób. Eksperci zapewniają, że zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż, po pierwsze, komunikacja botów w języku nazywanym GibberLink, jest bardziej efektywna niż w przypadku jakiegokolwiek języka używanego przez człowieka, a po drugie – nie wymaga ono od urządzeń dostępu do internetu. Głosowa komunikacja może odbywać się bowiem offline.
Czytaj więcej
Serwis Finbold zbadał faktyczną popularność konwersacyjnych botów AI. Jak się okazuje internauci szukają wielu narzędzi tego typu, jak Gemini, Copilot, Claude, czy Perplexity. Wyszukiwanie w sieci zdominował jednak ChatGPT.
Co ważne, języka maszyn nie stworzyła sztuczna inteligencja, ale zaprogramowali ją inżynierowie korzystający z GibberLink (system wymiany informacji przy użyciu dźwięku). Dostęp do narzędzia znajduje się już na GitHubie, a specjaliści wskazują, że to może być przyszłość w komunikacji agentów AI, którzy wykonują za ludzi określone zadania. Bot dzwoniący w imieniu użytkownika do hotelu, by zrobić rezerwację, nie musi z wirtualnym recepcjonistą rozmawiać przecież w ludzkim języku, tym bardziej, że za pomocą cyfrowych dźwięków, przypominających „mowę” R2D2 z „Gwiezdnych Wojen”, jest w stanie przekazać więcej informacji i to znacznie szybciej.
Jak będą komunikować się maszyny?
A jak to działa? Boty przekazują sobie informacje dźwiękowo za pomocą ggwave – biblioteki, która umożliwia przesyłanie małych porcji danych za pośrednictwem warstwy audio (wykorzystuje prosty protokół FSK, a szybkość transmisji to 8-16 bajtów na sekundę). Należy podkreślić, iż nie jest to język niedostępny dla ludzi – użytkownicy mogą kontrolować konwersację maszyn, a do jej rozszyfrowania wystarczy narzędzie Waver.ggerganov.com. Eksperci uważają, że „język maszyn” ma ogromny potencjał, zwłaszcza że komunikacja ta (przesyłanie danych) może odbywać się między urządzeniami odizolowanymi od internetu.