Koniec z fałszywymi uśmiechami. AI pozna uczucia człowieka

Sztuczna inteligencja będzie wiedziała, że człowiek czuje smutek lub strach. Nawet, gdy jego prawdziwy nastrój będzie starał się ukryć. Powstała specjalna naklejka na skórę, która ma monitorować emocje.

Publikacja: 25.04.2025 16:37

Zespół z Penn State zabrał się już za trenowanie modelu AI w zakresie wykrywania zarówno fałszywych,

Zespół z Penn State zabrał się już za trenowanie modelu AI w zakresie wykrywania zarówno fałszywych, jak i prawdziwych emocji

Foto: Adobe Stock

Mimika twarzy nie zawsze wyraża prawdziwe uczucia. Ludzie mają zdolność, która pozwala uśmiechać się nawet wówczas, gdy czują smutek. To dla maszyn opartych o wizję komputerową może być wyzwanie.

Jak odczytać emocje poprzez czujniki?

Odczytanie prawdziwych emocji przez AI, dzięki rozwiązaniu stworzonemu przez naukowców z Penn State University, teraz będzie jednak łatwiejsze. Badacze stworzyli niewielki, elastyczny czujnik, przypominający rozmiarem plaster, który jest w stanie dokładnie wykrywać ukryte uczucia, nawet gdy nasza twarz nie zdradza prawdy. Serwis Interesting Engineering, który opisuje wynalazek, podaje, że przylepiany do skóry czujnik monitoruje szereg fizjologicznych wskaźników związanych z emocjami: temperaturę skóry, wilgotność, tętno oraz poziom tlenu we krwi. Kierujący badaniami Huanyu Cheng wyjaśnia, że nowa technologia posłuży np. do lepszego wsparcia zdrowia psychicznego. Jego zdaniem dane fizjologiczne, w połączeniu z informacjami o wyrazie twarzy, pomogą odróżnić emocje prawdziwe od udawanych.

Czytaj więcej

Towarzysze w smutku i samotności. Człowiek może liczyć na pomoc i ciepło robota

Urządzenie jest wykonane z cienkich, elastycznych plastrów metali jak złoto i platyna, ułożonych w faliste kształty (dzięki temu z łatwością dopasowuje się do ruchów skóry). Niezależne zestawy czujników są w stanie jednocześnie mierzyć złożone sygnały, nie zakłócając się wzajemnie. Zebrane dane są bezprzewodowo przesyłane do telefonu lub serwera w chmurze. W przyszłości to umożliwi pracownikom służby zdrowia monitorowanie i śledzenie reakcji emocjonalnych pacjentów w czasie rzeczywistym, przy jednoczesnym zapewnieniu anonimowości danych. Ale docelowo taką kontrolą nastroju zająć miałby się zaawansowany system AI. Zespół z Penn State zabrał się już za trenowanie modelu AI w zakresie wykrywania zarówno fałszywych, jak i prawdziwych emocji. W jednym z testów, wolontariusze mieli za zadanie imitować sześć podstawowych wyrazów twarzy – radość, złość, strach, zaskoczenie, obrzydzenie i smutek, podczas gdy czujnik monitorował ich parametry fizjologiczne. Model AI rozpoznał te odegrane emocje z dokładnością aż przeszło 96 proc.

Ogromny potencjał technologii

W kolejnym etapie, mającym na celu ocenę prawdziwych emocji, uczestnicy oglądali naładowane emocjonalnie klipy wideo, mając na sobie plaster. System dokładnie sklasyfikował ich reakcje w prawie 89 proc. przypadków, rejestrując subtelne zmiany fizjologiczne, takie jak podwyższone tętno i wzrost temperatury skóry podczas zaskoczenia i złości.

Badacze twierdzą, że potencjał tej technologii jest ogromny. Ta technologia może pomóc osobom, które zmagają się z problemami psychicznymi, ale nie są w pełni szczere i ukrywają swoje uczucia. Może też wspomagać obserwację pacjentów tzw. niewerbalnych, monitorować objawy demencji oraz śledzić wczesne symptomy przedawkowania opioidów. Urządzenie jest wciąż w fazie badań.

Mimika twarzy nie zawsze wyraża prawdziwe uczucia. Ludzie mają zdolność, która pozwala uśmiechać się nawet wówczas, gdy czują smutek. To dla maszyn opartych o wizję komputerową może być wyzwanie.

Jak odczytać emocje poprzez czujniki?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce
Technologie
Stworzyli kontrowersyjne rozwiązanie. Po cichu pomaga na egzaminie i w rozmowie o pracę
Technologie
To może być wielkie zagrożenie dla świata i Kościoła. Co zrobi następca Franciszka?
Technologie
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Technologie
Tech trendy to zmiana rynku pracy